https://ilkha.com/files/news/thumb/Şanlıurfa'da

Şanlıurfa'da düzenlenen tüketici haklarının yerel yönetimlerle yaygınlaştırılması çalıştayında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, bünyelerinde tüketiciyi koruma zabıta amirliği kuracaklarını söyledi.

Ticaret Bakanlığı ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile Tüketici Haklarının Yerel Yönetimlere Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında "İyi Uygulama Örnekleri Çalıştayı" düzenlendi.

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Çiftçi, tüketiciyi korumak konusunun çok önemli olduğunu belirtti.

Ticaret Bakanlığının ve belediyelerin iş birliği ile hareket etmelerinin çok önemli olduğunu kaydeden Başkan Çiftçi, "Ülkemiz bir hukuk devleti, hem halkımız hukuksal düzeyde mevzuatlara göre yaşar, bunun uygulanması da vatandaş olarak hepimizi ilgilendirir. Tüketici de olursanız üretici de olursanız bu kanunlara uymak bir vatandaşlık görevi hem de kutsal olarak bir zorunluluktur. Bizler, aslında temel görevlerimizi yapıyoruz. Bakanlığımız ile bu tür programlar uygulamalar, alana çıkmalar ve alanların genişletilmesi için büyük bir çaba sergilemek lazım. Bunu belirtmek istiyorum ki hiçbir kamu kurum ve kuruluşları ve yerel yönetimlerin amacı piyasaya müdahale etmek değildir. Fiyatın kendisinin belirlemesi değildir. Piyasada sözüm onlara kötü, iyi niyetli olmayan gerek aracıların gerek ise diğer unsurların devletin asli görevi olan bu düzeni korumak için düzenlemek ve denetlemek, piyasayı doğru bir şekle getirmek görevi var. Evet, herkes kanun çerçevesinde piyasada istediği işi yapabilecek ama bu hiçbir zaman tüketici üzerinde bir silah unsuru olarak kullanılmamalıdır." dedi.

Ticaret Bakanlığı Ticaret Bakanlığı TKPGM Genel Müdür Yardımcısı Mikail Kılıç da "Biz tüketicinin yasal kaynaklarını korumak ile birlikte gelişmiş ülkelerde olduğu görünmekte. Buradaki en büyük sorumluluğumuz tüketicilerin alım gücüne dayalı olarak piyasaların düzenlenmesinde verimli bir şekilde gelişmesini sağlamaktır." ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Burak Küçük ise "Tüketici haklarının yerel yönetimlerde yaygınlaşması projesi kapsamında Şanlıurfamızda uygulanan uygulamalar için burada toplanmaktayız. 6502 sayılı Tüketicinin korunması hakkındaki kanun kapsamında yapılan iş ve işlemler kapsamında şehirlerimizin, halkımızın huzurunu sağlamak ve korumak için zabıta teşkilatlarımız yasaların verdiği yetki ile çalışmalarımıza devam edeceğiz." diye konuştu.

Gerçekleştirilen açılış konuşmalarının ardından Çalıştay 5 oturumla devam etti.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığının ev sahipliğinde düzenlenen çalıştaya Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Ticaret Bakanlığı Ticaret Bakanlığı TKPGM Genel Müdür Yardımcısı Mikail Kılıç, Malatya, Diyarbakır, Mardin, Gaziantep illeri Zabıta Daire Başkanları ile Ticaret İl Müdürleri ve Ticaret Uzmanları katıldı. (Abdurahman Uğurlu-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler