Van'da "9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü" dolayısıyla verilen seminerde, dünyada her yıl sigara nedeniyle yaklaşık 6 milyon insanın hayatını kaybettiğine dikkat çekildi.

Van Büyükşehir Belediyesi, "Umutlu Eller Projesi" ile "9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü" vesilesiyle düzenlediği seminerde vatandaşlara sigara kullanımının zararlarını anlattı.

Kadın ve Aile Merkezinde Sosyolog Osman Turğut ve Psikiyatri Doktoru Özgür Deniz Değer tarafından verilen seminere kadınlar büyük ilgi gösterdi.

Turgut ve Değer tarafından katılımcılara tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı zararlara vurgu yapıldı.

Dünyada her yıl yaklaşık 6 milyon insanın sigara nedeniyle beklenenden önce hayatını kaybettiğini belirten Psikiyatri Doktoru Değer, "Bu ölümlerin yaklaşık 600 bini sigara dumanından pasif etkilenmeye bağlı olmaktadır. Eğer bu konuda yeterli önlemler alınmazsa 2030 yılında sigaranın 8 milyon insanı öldüreceği ve bu ölümlerin yüzde 80'inin düşük ve orta gelirli ülkelerde olacağı tahmin edilmektedir. Sigara kullanımı, akciğer kanseri başta olmak üzere diğer kanserlerin gelişiminde, kalp hastalıklarının ortaya çıkmasında ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı başta olmak üzere birçok solunum yolu hastalığına da temel etkendir." dedi.

"Sigara bağımlılığı bir hastalıktır ve tedavi edilebilir"

Sigarayı bırakanların ilk 20 dakikadan itibaren faydasını görmeye başladığını söyleyen Sosyolog Turğut ise "Sigarayı bırakmamızla birlikte ilk 20 dakikada kalp atışı hızı normal değerine düşer ve 12'inci saatten itibaren kandaki karbondioksit seviyesi normale döner. 2 hafta ile 3 ay arasında kişinin akciğer fonksiyonlarında düzelme görülür. 1 ile 9 ay arasındaysa öksürme ve nefes darlığı gibi belirtiler azalır. Bir yılın sonunda koroner kalp hastalığı riskiniz sigara içen birinin yarısı kadardır. 10 yılın sonundaysa akciğer kanseri riskinin sigara içen birinin yarısı kadar olduğu biliniyor. 15 yıl sonra koroner kalp hastalığı riski, sigara içmeyen biriyle aynı seviyeye iniyor. Eğer sigara kullanıyorsanız bunun bir hastalık olduğunu bilmeli ve bir an önce size yardımcı olacak bir 'Sigara Bırakma Polikliniğine' başvurmalısınız." ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından seminer soru ve cevap bölümüyle sona erdi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler