Orta Amerika ülkesi El Salvador'da Filistin kökenli Nayib Bukele, devlet başkanlığı seçimlerini büyük farkla kazandı.

Orta Amerika ülkesi El Salvador'da Nayib Bukele, düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerini büyük bir farkla kazanarak ülkenin ilk Filistin kökenli devlet başkanı oldu.

Başkent San Salvador'un eski Belediye Başkanı olan Nayip Bukele'nin kökleri Filistin'e dayanıyor. 1981'de San Salvador'da dünyaya gelen Bukele, 20. yüzyılın başında Kudüs'ten Osmanlı pasaportuyla Güney Amerika'ya göç etmiş bir aileden geliyor.

Bukele'nin babası da tanınmış Müslüman bir iş adamı. Aynı zamanda imam olan Bukele'nin babası, Müslüman toplumunun önde gelen figürlerinden biriydi.

6,5 milyon nüfuslu Orta Amerika ülkesi El Salvador'da ülke nüfusunun üçte biri yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Ülkede olumsuz yaşam koşullarından kaçan 100 binlerce kişi, diğer Orta Amerika ülkelerinden vatandaşların da katıldığı göçmen konvoyuyla ABD sınırına akın etmişti. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler