Bitlis'te düzenlenen uyuşturucuyla mücadele toplantısında konuşan Bitlis Valisi Oktay Çağatay, uyuşturucuyla mücadelenin, emniyetin tek başına başaracağı bir iş olmadığını belirtti.

Bitlis Valisi Oktay Çağatay başkanlığında uyuşturucu ile mücadele toplantısı düzenlendi. Bitlis Valiliği Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıya Vali Yardımcısı Tamer Kılıç, ilçe kaymakamları, Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz, İl Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, İl Müftüsü Faysal Geylani ve bazı kurum amirleri katıldı. Toplantı sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Bitlis Valisi Oktay Çağatay, uyuşturucu ile mücadelenin sadece kolluk kuvvetlerinin yakalamaları ile sınırlı olmadığını, aslında ailelerin de bu mücadelede olmaları gerektiğini söyledi.

Çağatay, "Uyuşturucu özellikle dünyanın ve Avrupa'nın başta olmak üzere ülkemizin de gündeminde olan bir beladır. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız toplantıda emniyet müdürümüzün verdiği brifinglere göre, Türkiye genelinde uyuşturucu kullanımı yüzde 3 seviyesinde. Avrupa'da bu oran yüzde 26'lara ulaşmış durumda. Evet, ülkemizde oranın çok yüksek olmadığını hepimiz görüyoruz. Ancak bu yükselen bela ne yazık ki her geçen gün ülkeyi kuşatıyor. Gençleri, bayanları, çocuklarımızı ve beyleri herkesi tehdit eder konuma geldi. Biz, İçişleri Bakanlığımızın vermiş olduğu talimatlarla Bitlis genelinde bunu engellemek için yoğun bir çaba içerisindeyiz." dedi.

"Yakalamalar Türkiye'deki uyuşturucu kullanımını engellemeyecektir"

"Verilere baktığımızda uyuşturucu yakalamalarında olağanüstü bir çaba var. Ancak bu yakalamalar Türkiye'deki uyuşturucu kullanımını engellemeyecektir." diyen Çağatay, şunları kaydetti:

"Bu emniyetin tek başına başarabileceği bir husus değil. Burada özellikle ailelere büyük görev düşüyor. Her bireye, komşuya, arkadaşa görev düşüyor. Herkesin çevresine hâkim olup, arkadaşlarına dikkat edip, onları ikaz eden bir vaziyette olması lazım. Bitlis'te yapacağımız çalışmaların bunlarda etkili olacağına inanıyorum. Bütün bireyleri ve aileleri bunu önlemeye yönelik çalışmalarda, işi sadece Jandarma ve kolluk kuvvetlerine havale ederek, başaramayacağımızı bilir bir yaklaşımla etrafına, çevresine, çoluğuna - çocuğuna, komşusuna, müşterisine, ev sahibine olumlu davranışlarla ikaz eden yaklaşımlarla bu işi çözeceğimize inanıyorum." (Şükrü Tontaş-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler