AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, emperyalist güçlerin bir asır önce ordularla işgal ettikleri topraklarda şimdi planlarını değiştirdiklerini ve sinsi planlarla bu coğrafyayı bölmek istediklerini söyledi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Gaziantep'e gelen AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Güvenenler Halil Karaduman Sanat Merkezi'nin açılışına katıldı.

Sanat merkezinin açılışında konuşan Kurtulmuş, bu toprakların her zaman emperyalistlerin hedefinde olduğunu belirterek, emperyalistlerin, işgal planlarını unutmadıklarını veya rafa kaldırmadıklarını vurguladı.

Kurtulmuş, "Sadece uygulayacakları uygun bir zamanı kollamaktadırlar. İşte son birkaç yıldır Ortadoğu’da yaşadığımız gerilimler, çatışmalarsa tam da bu planın yeniden raftan indirilip uygulanma aşamasıdır." dedi.

Gaziantep'e her geldiğinde şehrin kadrini ve kıymetini bir kez daha anladıklarını belirten Kurtulmuş, Gaziantep’in Şehitkâmillerin şehri, bu milletin emperyalizme karşı nasıl direndiğini örnek ve sembol şehirlerinden biri olduğunu söyledi.

Gaziantep'in kahraman direnişçi ruhunun yanı sıra tarih boyunca biriktirdiği kültürel mirasıyla da herkese örnek olduğunu belirten Kurtulmuş, "Bu şehrin kültürel anlamda da yükselmesi bizim için önemlidir. Özellikle hem Türkiye’nin içerisinde hem bölgedeki jeopolitik yönüyle Gaziantep’in kültürel olarak da güçlü olması aynı zamanda Türkiye’nin kendisini ifade etmesi, gücünü toplaması bakımından da önemlidir." ifadelerini kullandı.

"Masaların üzerine cetvelleri ve pergelleri koyup suni sınırları çizdiler"

Türkiye'nin daha güçlü ülke olması için mücadele edeceklerini belirten Kurtulmuş, "İnşallah her alanda da daha ileriye doğru gideceğiz. Bunu yaparken de hem dünü unutmayacağız hem de bugün hangi oyunlarla karşı karşıya kaldığımızı hiçbir şekilde aklımızdan çıkarmayacağız. Gaziantep'te konuşmak kolay değil, şehrin kahramanlık destanları da sadece çocuklarımıza anlattığımız birer masal değil. Emperyalizmin tarih boyunca yaptığı ve bugün de yapmaya devam ettiği gibi bundan bir asır evvel bu topraklarda da Kahramanmaraş'ıyla, Gaziantep'iyle bütün bu coğrafyada bu toprakları yeniden işgal ederek, şehirleri ele geçirmeye gayret ettiler. Ne yazık ki Osmanlı cihan devleti, geri düşmüş, birinci dünya savaşından sonra imparatorluklar dağılmış, özellikle bu coğrafyada emperyal güçlerin odak noktası olmuştur. Masaların üzerine cetvelleri ve pergelleri koyup suni sınırları çizdiler. Bu suni sınırları çizerken, asırlardır burada yaşayan halkların birikimine, kültürüne, gerçeklerine hiç bakmadan istedikleri gibi sınırları çizdiler. Sınırın bir tarafında ailenin bazı fertleri, diğer tarafında da başka fertleri kaldı. Şehirleri birbirinden böldüler, aralarında sadece nehir, tren yolları veya tel örgülerin geçtiği sınırlar çizdiler. Emperyalist planın özeti, sadece dünya savaşını kazanmakla bitmiyordu. Bir şekilde diz çöktürdükleri Ortadoğu'nun merkezi olan Anadolu'nun işgal edilmesiydi. İşte Gaziantep buna direnerek gazi oldu. 15 yaşındaki Şehit Kamil, ilk taşı atarak bunun için şehit oldu. Atalarımız sadece ülkesini veya namusunu değil, dünyanın kalpgahı olan Anadolu'yu da kurtardılar. O planlar bozulmasa kurtuluş destanı verilmeseydi, İngilizlere, Fransızlara karşı o destan verilmeseydi, hiç şüpheniz olmasın ki Türkiye bugün Suriye'den bin beter olacaktı. Atalarımız buna müsaade etmedi." şeklinde konuştu.

"Emperyalistler planlarını değiştirdiler"

Kurtulmuş, emperyalist güçlerin hayalinin bitmediğini ve sadece uygun zamanı beklediklerine işaret ederek, sözlerine şöyle devam etti:

İşte son birkaç yıldır Ortadoğu'da yaşadığımız gerilimler çatışmalarsa tam da bu planın yeniden raftan indirilip uygulanma aşamasıdır. Geçmiş planlarında, ordularıyla işgal vardı. Cetvel ile sınır çizmek vardı. Şimdi bunları değiştirdiler, daha sinsi oyunlarla bu coğrafyayı bölmeye kalktılar. Bir asır evvel sınırları bölüp, gönüllerini bölemedikleri halkın içerisine etnik ayrılıklarla fitne sokmaya, mezhep ve meşrep farklılıklarıyla ayrılık tohumları ekmeye başladılar. Sınırlarını böldükleri insanları bir takım terör örgütü marifetiyle vekâlet savaşları üzerinden hizaya sokmaya, bölmeye, parçalamaya ve yutmaya bir kere daha karar verdiklerini gösterdiler. Bu oyunu, atalarımız bir asır evvel nasıl bozduysa biz de torunları olarak bir asır sonra bozacağız, ters yüz edeceğiz ve inşallah bu coğrafyanın dirliğini, birliğini, beraberliğini, kardeşliğini sağlayacağız.

"Fırat'ın doğusu da Fırat'ın batısı da bizim"

Dün başka senaryolarla bugün ise başka senaryolarla Türkiye'nin önünü kesmeye çalıştıklarını ifade eden Kurtulmuş, "Şunu çok açık söyleyeyim; Fırat'ın doğusu da Fırat'ın batısı da bizim.  Fırat'ın doğusundaki Kürd de batısındaki Kürd de doğusundaki Arap da Türkmen de bizim kardeşlerimiz. Aramızda ayrılık, gayrılık yok. Dün işgal ordularını nasıl aramıza koymaya çalıştılarsa bugün aramıza koymaya çalıştıkları terör örgütlerini şöyle bir kenara attıkları zaman bu bölge halkı Allah'ın izni ile bir ve beraber olduğunu daha iyi anlayarak daha ileriye gidecektir." diye konuştu.

"İslam medeniyetinin en güzel eserlerini göreceksiniz"

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de programda yaptığı konuşmada, "Artık bu şehirde altyapı belediyeciliği bitmiştir. Sosyal belediyecilik kapsamında yetim, yoksul, mağdur ve muhtaç, devletin şefkat yüzünü, rahmet yüzünü, merhamet yüzünü görmüştür. Kültürel belediyecilik yükselen bir değerdir. İbn-i Haldunları yetiştiren, mimar Sinanları yetiştiren bu topraklar, artık sanatçı yetiştirecektir. O da fırsat vermeyle imkân vermeyle oluyor. Her şey daha doğuştan başlıyor. Herkese dokunan çocuk dostu, kadın dostu, engelli dostu kentte, kültürün ve sanatın her alanında İslam medeniyetinin en güzel eserlerini göreceksiniz." dedi.

Gaziantep Valisi Davut Gül de kadınlara, gençlere ve çocuklara hitap edecek sanat merkezinin insan hayatına dokunacağını belirtti.

Konuşmaların ardından Şahin, günün anısına Kurtulmuş'a okyanus sedefinden Yasin Suresi'nin 82'inci ayetinin yazılı olduğu tabloyu hediye etti. Daha sonra sanat merkezinin açılışı yapıldı. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler