Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal, tüketici hakları için mücadele ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen "İkinci 100 Günlük Eylem Planı " kapsamında hazırlanan, "İyi Uygulama Örnekleri Çalıştayı" programı Mardin'de gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Mardin Valisi Mustafa Yaman, Çalıştay ile belediyelerin önemli kazanımlar sağlayacağını belirtti.

Yaman, "Mardin devletimizin ve hükümetimizin çalışmalarıyla huzurun şehri oldu. Son bir buçuk yıldır Türkiye'de görülmek için en fazla tercih edilen destinasyonların da başında Mardin geliyor. Geçtiğimiz yıl 520 bin yatılı olmak üzere 3 milyonun üzerinde misafir ağırladık.  Bu yıl ise hedefimiz 5 milyon misafirdir. Huzurun gelmesiyle şu an 12 aya yayan bir turizm hareketliliği var. Bu durum hem bizleri hem de Mardinli hemşerilerimizi sevindiriyor." dedi.

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal ise yaptığı konuşmada tüketicilerin haklarının korunması ile ilgili çalışmaları anlattı.

Erdal, "Tüketici Hakem Heyetlerimizle, tüketici ve sağlayıcı ve satıcı arasındaki uyuşmazlıkların mahkemeye yansımadan masrafsız ve kolay çözümü için çaba veriyoruz. Tüketicimizin şikâyetlerini de dikkate alıyoruz. Bu bağlamda 2018 yılında 517 bin 177 adet çağrıyı cevapladık.  Bunun yanında bakanlığımız son dönemlerde sıkça konuşulan haksız fiyat artışı ile ilgili mobil uygulamalar kurmuştur. Vatandaşlarımız uygulama vasıtasıyla şikâyetlerini anında fotoğraflayarak bizlere aktarmaktadır. Biz de bu durumlara müdahale ederek gereken çalışmaları yapmaktayız. Yapılan çalıştaylarda en önemli paydaşlarımız belediyelerimiz ile koordinasyonumuzu arttırmakta, çalışma ortağımız olarak mevzuat ve yasaların öğrenilmesinin yanında yol haritası belirlemede fayda vermektedir." ifadelerini kullandı.

"Zabıtamız vatandaşlarımızın menfaatini gözetiyor"

Mardin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Kinyaz Köle de şehirde vatandaşların menfaatlerini gözeten bir şekilde çalıştıklarını ifade ederek, "Burada vatandaşlarımızın, refahı, hakkı, hukuku için bir aradayız. Çalıştaydan hedefimiz azami yarar sağlamak ve bunları uygulamak olmalıdır. Bu toplantının merkez yönetimler ile yerel yönetimlerin birbirini anlayacağı kurumla arası eş güdüm sağlayarak tekerrür eden işlemlerin ortadan kalkacağı ve koordinasyonun sağlanması bakımından çok değerli görmekteyiz." şeklinde konuştu.

Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret Bakanlığı işbirliğinde gerçekleşen çalıştaya; Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal, Ticaret Bakanlığı Daire Başkanları ve 30 büyükşehir belediyesinin zabıta daire başkanları katıldı. (M. Salih Keskin – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler