Batman’da Sevgi-Der tarafından "İzzetli duruşun ve Allah’a giden yolun adıdır şehadet" temasıyla düzenlenen programda, şehadetin önemine değinildi.

Hak ve özgürlükler Platformu üyesi Sevgi, Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği (Sevgi-Der) tarafından "Şubat Ayı Şehadet Ayı" münasebetiyle "İzzetli duruşun ve Allah’a giden yolun adıdır şehadet" temasıyla bir program düzenlendi.

Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşların katıldığı etkinlik Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. İslam şehitlerini konu alan sinevizyon gösterimi ile devam eden etkinlikte ilahiler ve şiirler seslendirildi.

Programda selamla konuşması yapan Sevgi-Der Genel Sekreteri Mehmet Emin Uras, "Şehitler hayatlarıyla nasıl hakkın şahidi olması gerektiğini bizlere gösterdikleri gibi, şehadetleriyle de hakkın şahidi oldular. Yollarını kaybedenlere yeni bir meşale yaktılar. Hakka yolculuğun nasıl olduğunu tüm cihana gösterdiler ve ispatladılar. Onlar şehadet bilincinin, izzetli duruşun, Allah’a giden yolun kahraman ve aziz öğretmenleri oldular. Ben Müslüman’ın demekle Müslüman olunmayacağını, bunun için ispatın gerektiğini göstererek o aziz pak canlarını bu uğurda feda ettiler. Şubat denilince ümmetin aklına şehadet gelir. Şehadet, Peygamberlerin bile gıpta ettiği bir makam. Tarih boyunca ilahi kelimetullah uğruna aziz canlarını verenler olmuş ve nice dava önderleri, âlimler bu ayın içerisinde şehadet kervanına katılmışlardır. Bu nedenle şubat ayı ‘şehadet ayı’ olarak biliniyor ve bu ay şehadet ayı olarak kutlanıyor." dedi.

Programa katılan İTTİHADUL ULEMA Üyesi Molla Şeyhmus Emlük, burada Kürdçe yaptığı konuşmada, şehadetin önemine değindi.

"Şehadet devam edecek"

Tarih boyunca İslam davası yolunda şehitlerin olduğunu vurgulayan Emlük, "Şubat ayı Müslümanlar için şehadet ayı olarak bilinmektedir. O yüzden her sene bu ayda İslam şehitleriyle ilgili bir dizi etkinlikler tertipliyoruz. Şehadet Hazreti Adem’in oğlu Habil’den başlamış ta günümüze kadar gelmiştir. Şehadet bazen İslam davası Habil olmuş, bazen Yahya, Zekeriya, Ashab-ı Uhdud, Sümeyye, Yasir, Hamza, Musab, Hasan El-Benna, Seyyid Kutub, Beheşti Zehra, Dersim, Geli Zila ve Şeyh Said olmuş, devam etmiş ve şehadet bu şekilde devam edecek." diye konuştu.

"Şehitlerimizi sakın unutmayalım"

İslam şehitlerinin unutulmaması gerektiğini aktaran Emlük, "İslam şehitleri bizim iftiharımız, şerefimizdirler. İslam şehitleri bizim ölmediğimizin alametleridirler. Eğer ki ümmet şehit vermezse bilelim ki ümmet ölmüştür. Fakat İslam şehitleri olana kadar elhamdülillah Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in ümmetinin her zaman başı dik olacaktır. İnşallah her zaman da şehitlerimiz olacaktır. Allah Teâlâ, Peygamberlerden sonra en büyük makamı kendi davası uğruna şehit olanlara vermektedir. Şehitlikte kesinlikle ölüm yoktur. Ölmek istemeyenler, ölümü sevmeyenler şehadeti istesin. Allah yolunda öldürülenlere sakın ölüler demeyin. Allah’ın dininin yücelmesi için mücadele verip öldürülenlere şehit deniyor. Peygamberimiz her zaman Uhud’a gidip burada şehitleri ziyaret ederdi. Bizler de şehitlerimizi ziyaret edip sakın onları unutmayalım." ifadelerini kullandı.

Program yapılan duanın ardından son buldu. (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler