Nijerya'da seçim öncesi saldırılar: 66 ölü

Nijerya'da devlet başkanlığı ve parlamento seçimleri öncesi düzenlenen silahlı saldırılarda 66 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, seçimler güvenlik gerekçesiyle ertelendi.

Batı Afrika ülkesi Nijerya'da devlet başkanlığı ve parlamento seçimleri öncesi Kaduna kentinde düzenlenen silahlı saldırılarda 66 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, seçimler, güvenlik gerekçesiyle 23 Şubat'a ertelendi.

Kaduna Basın Sözcüsü Samuel Aruwan, saldırılarla ilgili yaptığı açıklamada, "Kente bağlı Maro Gida ve Iri bölgelerinde henüz kimliği belirlenemeyen kişilerce silahlı saldırı yapıldı. Saldırıda 66 kişi yaşamını yitirdi ve çok sayıda kişi de yaralandı. Bölgeye güvenlik güçleri sevk edildi ve olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Halkı, itidalli davranmaya ve şiddetten uzak durmaya çağırıyoruz." dedi.

84 milyon nüfusuyla Nijerya, Batı Afrika ülkelerinin en kabalalık ülkesi konumunda. Bugün yapılması planlanan seçimlere saatler kala, seçimler "güvenlik gerekçesiyle" ertelendi.

Nijerya seçim komisyonu, yaptığı açıklamada, "Yapılan detaylı incelemeler sonucu, şu anki şartlarda adil ve güvenilir şekilde seçimlerin yapılması mümkün olmayacaktır." dedi ve seçimlerin 23 Şubat'a ertelendiğini sözlerine ekledi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler