Bakan Akar: Güvenli bölgede YPG olmamalı

Münih Güvenlik Konferansı kapsamında düzenlenen ikinci gün oturumlarına katılan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, güvenli bölgede YPG'nin olmaması gerektiğini söyledi.

Münih Güvenlik Konferansı kapsamında ikili görüşmeler de yapan Bakan Akar, ilk olarak Lübnan Savunma Bakanı Elias Bou Saab ile bir araya geldi.

Bakan Akar sonrasında ise ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey ve 12 ABD'li senatörlerle ayrı ayrı bir araya geldi.

"Terör örgütü PKK/YPG’nin Kürtleri temsil etmiyor" Akar, iki ülke arasındaki ilişkilerin önündeki en büyük engellerden birinin PKK/YPG olduğunu belirtti.

Akar, "Kürtler bizim kardeşimiz. Bizim tek hedefimiz teröristler. Bazıları PKK'yı Kürtler olarak niteliyor. Bu son derece yanlış. PKK'lı teröristler Kürt kardeşlerimizi temsil etmemektedir. Unutulmamalıdır ki PKK, YPG aynıdır. Bu nedenle YPG terör örgütünün bölgeden çıkarılması hudutlarımızın ve halkımızın güvenliği açısından en önemli konudur. Fırat'ın doğusundaki 440 kilometrelik sınır hattında oluşturulacak güvenli bölgede terör örgütü YPG olmamalı ve bölgenin emniyeti Türkiye tarafından sağlanmalıdır." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, güney sınırı boyunca bir terör koridoru oluşturulmasına asla izin vermeyeceğini vurgulayan Akar, S-400 hava ve füze savunma sistemi alımına ilişkin ise "Bu bir tercih değil, zorunluluktur." dedi.

Akar, hava ve füze tehdidine karşı Türkiye'nin korunmasının zorunluluk olduğunu, bu konuda müttefik ülkelerle Patriot ve SAMP-T hava savunma sistemleri tedariki konusunda da görüşmelerinin devam ettiğini kaydetti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler