Diyarbakır'da Siyer Sınavı heyecanı yaşandı

Peygamber Sevdalıları Vakfınca düzenlenen Siyer Sınavı'na katılan Diyarbakırlılar, Hazreti Muhammed'in hayatını okuyup anlamanın kendilerine çok şey kazandırdığını belirttiler.

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından "O'nu Oku O'nu Yaşa" sloganıyla Türkiye genelinde birçok kişinin katılımıyla düzenlenen Siyer Sınavı'nın 2019 yılı oturumu gerçekleştirildi.

Büyük bir heyecanla beklenen Siyer Sınavı'na Diyarbakır'dan 7'den 70'e binlerce kişi katıldı.

Kent merkezi ve ilçeler dâhil olmak üzere 40'ın üzerindeki okulda düzenlenen sınava katılanlar, Hazreti Muhammed'in hayatını okuyup anlamanın kendilerine çok şey kazandırdığını belirttiler.

Bağlar ilçesindeki Koşuyolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde dördüncü kategoriden sınava giren Sena Yapıcı, Siyer Sınavı'nın güzel geçtiğini söyledi.

Yapıcı, "Hazırlayanlardan Allah razı olsun, sınav güzeldi. İnşallah Peygamber Efendimizin hayatını bir nebze de olsa hayatımıza geçirmiş olacağız. Sınava giren tüm kardeşlerimizden Allah razı olsun. Amaç, hediye veya herhangi bir şey kazanmak değil. Tamamıyla Peygamber Efendimizin hayatını okuyup hayatımıza geçirmektir. İnşallah hepimiz için faydası olmuştur. Kitabı iki defa okudum. Okurken önemli yerlerin altını çizdim, onlar bayağı yararlı oldu. Son kez gözden geçirdim. Çoğu sorular oralardan çıktı. Güzel bir sınavdı. Kardeşlerimiz her sene sınava girmeye devam etsinler. Gerçekten kaybedecekleri hiçbir şey yok. Peygamber Efendimizin hayatını öğrenmenin kimseye zararı yok." dedi.

"Sınavda ders çıkarmam gereken konular oldu"

Yunus Emre İlkokulunda ikinci kategoriden sınava katılan Hacer Eprem, şu ifadeleri kullandı: "Sınav soruları biraz zorlayıcıydı. Okuyana göre kolaydı ama biraz daha çaba gösterilmesi lazımdı. Kitabı bir defa okudum. Arkadaşlarımdan dinliyordum. Onlar okuduklarını anlatıyorlardı. Bu şekilde girmeme rağmen iyi geçti. Yaşıtlarım, peygamberimizin hayatını öğrenmeliler. Güzel ders alınacak bir yaşamı var peygamberimizin. O yüzden bu kitabı okumalarını herkesten rica ediyorum. Bu sınavda ders çıkarmam gereken konular oldu. Sahabelerin yaşamını öğrendim. Hazreti Hatice ile Hazreti Aişe'den bilgiler edindim."

Sınavının güzel geçtiğini anlatan Azad Çabuk, Siyer Sınavı'nı kazanmayı umduğunu dile getirdi.

"Tavsiyem, Hazreti Muhammed'in kitabını daima okumalarıdır"

Fatih Anadolu İmam Hatip Lisesinde üçüncü kategoriden sınava katılan İsmail Alkan, "Sınav çok iyi geçti. Basitti, onun için erken çıktım. Kitabı iki defa okudum. Peygamber Efendimizin hayatını öğrendim. Onun neler yaptığını, Allah yolunda, Kur'an-ı Kerim yolundan nasıl gittiğini öğrendim. Çok güzeldi. Yaşıtlarıma tavsiyem, Hazreti Muhammed'in kitabını daima okumaları ve hayatını yaşamalarıdır." şeklinde konuştu.

"Peygamber Efendimizin hayatını anladım"

Dördüncü kategoriden sınava katılan Ahmet Çağlar ise "Sınav normal geçti. Peygamber Efendimizin hayatını anladım. Bilmediğim konuları öğrendim. Herkese bu sınava katılmalarını tavsiye ediyorum." ifadelerini kullandı.

Çınar'da 18 noktada Siyer Sınavı yapıldı

Türkiye geneli gerçekleştirilen Siyer Sınavı Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde 18 noktada yoğun katılımla düzenlendi.

Diyarbakır'ın Çınar ilçesi ve köylerinde toplam 18 merkezde gerçekleşen sınava yaklaşık 2 bin kişi katılım gösterirken, sabahın erken saatlerinde sınav salonuna gitmek isteyen görevliler bütün hazırlıklarını yaptıktan sonra sınava girecek olanları sınav salonuna almaya başladılar.

Siyer Sınavı; Çınar ilçe merkezi, Aşağıkonak (Xanikajer), Düzova (Kerhéta), Yaprakbaşı (Baré), Avdalı (Bîrabazin), Ağaçsever (Botika), Bağacık (Bağcağe), Belitaş (Xirbésîtil), Bulutçeker (Kubik), Alabaş (İxliya), Yıllarca (Kaliğ, Gogwerî, Harîk, Kanîpank), Bayırkonak (Korîyé), Karasungur (Gelîyebuka), Mollapolat (Merpolate), Hasköy (Xasé), Başaklı (Hüccetî), Başalan (Sergelya), Ortaviran mahallelerinde yapıldı.

İlçe merkezinden uzak birçok mahalleden de sınava girmek için birçok sayıda öğrenci sabahın erken saatlerinden itibaren sınavın yapılacağı okullara akın ettiler.

Sınava çok çalıştığını belirten Mehmet Şirin Aydın, "Sınava çok çalıştım, emeğimin karşılığını bekliyorum. Sınav da çok kolaydı, Hazreti Muhammed'in hayatını öğrendik." dedi.

Hazreti Muhammed’in hayatını öğrenme fırsatını bulduğunu belirten Yasir Aydın, "Çok güzeldi sınav, Peygamberimizin hayatını öğrendim. Peygamberimizin hayatı ile ilgili biraz daha bilgi öğrendim. Çok güzel bir sınavdı." ifadelerini kullandı.

Sınav katılan başka bir katılımcı Muhammed Umut Dağlı, "Gerçekten o kitap sayesinde Peygamberimizin hayatın öğrendim. Peygamberimizin yaşantısını, iyiliklerini öğrendim. Bu sınav bize iyi geldi." dedi.

Büşra Çaran, "Sınava Çınar merkezden katılıyorum. Siyer sınavına girdiğim için çok mutluyum. Çünkü Peygamberimizin hayatını öğrendim, bilmediğim bilgileri öğrendim. Sınava katılmayanların, seneye katılmalarını tavsiye ederim. Sınava katılırlarsa kitabı okuyarak daha fazla bilgi öğrenirler." ifadelerini kullandı.

Sınava ilçe merkezinden yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunan Akçomak (Berberé) mahallesinden katılan Fatma Osanmaz, "Sınav çok kolaydı, bilmediğim şeyleri kitaptan öğrendim. Sınava katılmayanalar gelecek sene sınava katılsınlar. Peygamberimizin hayatını öğrendim." ifadelerini kullandı.

Rabia Aslan, "Peygamber Sevdalıları Platformunun hazırladığı bu sınav, kaybedeni olmayan bir sınav. Bizim de bu sınava katılmamızın amacı Peygamberimizin hayatını öğrenip kendimize düstur edinmek, yol haritası olarak belirlemektir. Bu sınavda amacımız birinci olmaktan daha çok, bu sebeptir. Rabbim bu sınavı hazırlayan Peygamber Sevdalıları Platformundan ve katılanlardan razı olsun." şeklinde konuştu.

Sınava ilçe merkezinden yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Toraman (Hemrani) Mahallesi'nden katılan Mehmet Şafi Direkçi, "Peygamber efendimizin hayatını okuduk, sınav çok güzeldi. Kaybedeni olmayan bir sınav. Bilmediklerimizi bu sınav sayesinde öğrendik. Allah Resulünü daha güzel bir şekilde tanıdık. Hayatımıza da İnşallah güzel bir şekilde geçireceğiz. Bu sınavda emeği geçen, katılan herkesten Allah razı olsun."

Ergani’de siyer sınavı heyecanı

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Türkiye genelinde "O'nu Oku, O'nu Yaşa" sloganıyla yapılan Siyer Sınavı'na Ergani'den 3 bini aşkın kişi katıldı.

Ergani’de 17 merkezde gerçekleşen sınavda öğrenci velilerinin okul bahçelerindeki heyecanlı bekleyişleri dikkatlerden kaçmadı. Umre ödüllü Siyer Sınavı’na kadınlar Ergani Anadolu Lisesinde, erkekler Bekir Aral İmam Hatip Anadolu Lisesinde, çocuklar ise Atatürk Ortaokulu, Aynur Sari İlkokulu ve Çayönü Ortaokulunda katıldı.

Sınav, Ergani merkezde 5 okulun yanı sıra Ahmetli, Alitaş, Aşağı Bitikçi, Develi, Hanköy, Hendekköy, İncehıdır, Kabasakal, Pamukpınar, Selman, Soğuktepe ve Yukarı Kuyulu köylerinde de yapıldı.

Sınava katılımın halkın Hazreti Muhammed’in hayatına olan teveccühü gösterdiğini belirten Kardeş-Der Başkanı Cebrail Baran, bu sınavın kaybedeni olmayan bir sınav olduğunu belirtti.

Sınava 3'üncü kategoriden katılan Emin Şahin, "Peygamber Sevdalıları Vakfının düzenlemiş olduğu Siyer Sınavına katıldım. Bu sınavla beraber bir kez daha Resullah’ın hayatını öğrenme imkânını bulduk. Bu sınavın kaybedeni yoktur. Tatlı bir rekabet vardır. Bu sınav dolayısıyla Peygamber Sevdalıları Vakfına teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Sınava 4.'üncü Kategoriden giren Hüseyin Haksever  "Peygamber Sevdalıları Vakfınca Türkiye geneli her yıl düzenlenen ve yüz binlerin katıldığı siyer sınavına katıldık. O’nu oku, O’nu yaşa teması oluşturmuştu vakıf. Önceliğimiz Resullah’ı okumaktır, anlamaktır. Sonrasında da hayatımıza, pratiğe geçirmektir. Peygamber Sevdalılarından Allah’u Teala razı olsun. Bu tür etkinliklerin devamını diliyoruz." şeklinde konuştu. (Hamza Adiyaman, Ramazan Zeren , Vedat Aydın- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler