İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türkiye'nin, Çin'in Uygur Müslümanlarına yönelik zulmüne karşı sözlerini eyleme geçirmesi çağrısında bulundu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Çin'deki Uygur Müslümanlarına yönelik yapılan zulümlere ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Doğu Türkistan için sözlerini eyleme dökmesi gerektiğini belirtti.

Geçen hafta Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'un toplama kamplarının yeniden ortaya çıkmasının insanlık için büyük bir utanç olduğunu ve Çin'i, insan haklarına saygıya ve toplama kamplarını kapatmaya davet' sözlerini hatırlatan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HWR),  "Ankara artık açıklamalardan da öte elindeki tüm diplomatik imkânları kullanarak harekete geçmeli." açıklamasında bulundu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan HWR temsilcilerinden Philippe Bolopion, "Türkiye, Çin'deki baskı rejiminin araştırılması için Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nde diğer ülkelerle birlikte bir koalisyon oluşturabilir. Toplama kamplarına dair kanıtlar elde edildiği takdirde, Çin, 'Uygur Türklerini eğitiyoruz.' bahanesini daha fazla kullanamayacaktır. Bir milyondan fazla Uygur Türk'ünü toplama kamplarında tuttuğu bilinen Çin'e karşı hükümetlerin sessiz kaldığı dönemde Türkiye'nin kınama mesajı önemli arz etmektedir. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın öncü üyesi Türkiye, mart ayında Abu Dabi'de düzenlenecek dışişleri bakanları zirvesinde, Müslüman azınlıklara yönelik baskıların kınanması ve durdurulması için bir çözüm önerileri sunabilir. " ifadelerini kullandı.

"Türkiye Doğu Türkistan için sözlerini eyleme dökmeli"

Bolopion, şunları kaydetti: "Türkiye yaptığı açıklamayla Sincan Türklerinin sesi olmada övgüye değer bir liderlik sergiledi. Şimdi, bu sözleri eyleme dökerek Çin hükümetinin azınlıklara yönelik ihlallerine karşı harekete geçmeli." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler