Yeni Anayasa ve Hükümet Sistemleri paneli

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Hukuk Kulübü tarafından düzenlenen panelde Yeni Anayasa ve Hükümet Sistemleri tartışıldı.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Hukuk Kulübü tarafından "Yeni Anayasa ve Hükümet Sistemleri" konulu panel düzenlendi. öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği panelde konuşmacılar, yeni anayasanın Türkiye için vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekerken, hükümet sistemleri hususunda kişilere göre değerlendirme yapmanın yanlış olacağı, sistem üzerinden tartışmanın önemli olduğu üzerinde durdular.

Çukurova Üniversitesi Akif Kansu Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü ÇÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Çekiç'in yaptığı panele konuşmacı olarak Anayasa Hukuku hocalarından Prof. Dr. Faruk Bilir, Prof. Dr. Tevfik Gülsoy ile Prof. Dr. Murat Yanık katıldı.

İlk olarak kürsüye gelen Prof. Dr. Faruk Bilir, başkanlık sisteminin mevcut sisteme göre daha başarıyla uygulanabileceğini ancak Amerikan sisteminin değil bize özgü, ülkemiz şartlarına uygun bir sistem üzerinde çalışmanın yerinde olacağına vurgu yaptı. Geçtiğimiz dönemde yeni anayasa hazırlamak üzere mecliste oluşturulan komisyon çalışmalarının akamete uğradığını belirten Prof. Dr. Tevfik Gülsoy ise, "Gelişen Türkiye'ye yeni bir anayasa borcumuz var." dedi.

Prof. Dr. Murat Yanık da konuşmasında, sistemlere ilişkin tartışmaların sağlıklı bir zeminde yapılmasını, öncelikle parlamenter sisteme alternatif olarak önerilen sistemlerin topluma tanıtılmasının şart olduğunu ve bu tür toplantıların sayısının artması gerektiğinin altını çizdi.

Konuşmaları sonuna kadar dikkatle dinleyen öğrencilerin sorularına verilen cevaplardan sonra panel, katılımcılara plaket takdimiyle son buldu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler