Mardin’de yapılan su yapılarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Ilısu Barajı ve HES Projesi'nde sona yaklaştıklarını belirtti.

Mardin ve ilçelerinin içme suyu ihtiyacını karşılamak için önemli projeleri hayata geçirdiklerini ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, "Beyazsu Kaynağından aldığımız suyu 127 kilometre isale hattı inşa ederek, Artuklu, Kızıltepe, Ömerli ve Nusaybin ilçelerinin 2040 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladık." dedi.

"Dargeçit ve Midyat ilçelerinin içme suyu ihtiyacını karşılamak için inşaat çalışmalarımız devam etmektedir." diyen Aydın, "Germiyo Kaynağının suyunu 32 kilometrelik isale hattı ile Dargeçit ilçesine ileteceğiz. İnşaat çalışmalarının yüzde 90'ı tamamlandı. Midyat'ın içme suyu ihtiyacını ise Beyazsu Kaynağından 55 km isale hattı inşa ederek karşılayacağız. İnşaat çalışmalarının yüzde 55'i tamamlanan proje ile Midyat ilçe merkezi ve 6 köye menba kalitesinde içme suyu sağlanacak." ifadelerini kullandı.

Dünyanın sayılı barajlarından Ilısu Barajında artık sona gelindiğini dile getiren Aydın, "Ilısu barajı, ülkemizin ve Dünya'nın sayılı barajlarından biridir. Hayata geçirilen bu proje ile enerji alanında devasa bir proje ülkemize kazandırılmaktadır. Ilısu Barajı sadece elektrik enerjisi üretiminden milli ekonomiye yıllık 1,5 milyar TL katkı sağlayacaktır. Barajın toplam maliyeti takriben 8,5 milyar TL'dir." şeklinde konuştu. (M. Salih Keskin – İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler