Mübarek üç ayların ilk kandili olan Regaib Kandili Batman'da dua ve ibadetlerle ihya edildi.

Mübarek üç ayların içindeki ilk kandil gecesi olan Regaib Kandili dolayısıyla Batman İl Müftülüğü tarafından Merkez Kudret Camiinde Mevlit ve Hatim programı düzenlendi.

İl Müftülüğü Korosunun Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda; Kürdçe, Türkçe mevlit ve kasideler okunup ilahiler seslendirildi, salâvatlar getirildi.

Vatandaşların yoğun katılım gösterdiği program, İl Müftüsü Turgut Erhan'ın yaptığı dua ile son buldu.

Programın ardından Regaib Kandili gecesi ve mübarek üç ayların ehemmiyetine binaen açıklamalarda bulunan Müftü Erhan, "Recep, Şaban ve Ramazan aylarının ilk gününe girmiş bulunuyoruz. Recep ayının ilk günü Regaib Kandilidir. Regaib Kandili ile beraber Allah'ın rahmetinin, bereketinin, mağfiretinin nisan yağmurları gibi Müslümanların üzerine inmiş olduğu bir aya girmiş oluyoruz. Zamanlar içerisinde mukaddes zaman dilimleri, aylar içerisinde mukaddes aylar, günler içerisinde de mukaddes günler vardır. Mukaddes zaman dilimi içerisine girmiş olduğumuz bu zaman dilimleri içerisinde Allah'a bağlılığımızı bir kez daha yinelemek, O'na karşı kulluk borcumuzu en güzel şekilde ifa edebilmenin yol ve yöntemlerini daha iyi aramalıyız." dedi.

Mübarek ayların Müslümanlar için bir fırsat olduğunu vurgulayan Erhan, "Bu rahmet sağanağından istifade edebilmek için çaba sarf etmeliyiz. Müslümanlar her an ve zaman diliminde Allah'ın emirlerine en güzel şekilde uymak, sakındırdığı şeylerden kaçmakla yükümlüdür. Hiç şüphesiz bu Müslümanlar tarafından ömür boyunca yapması gereken bir husustur. Bu zaman dilimleri içerisinde Allah Müslümanlara bir fırsat sunuyor. Bu fırsatı değerlendirmek için Müslümanlar geçmişin muhasebesini yapmalıdır. İyi yönlerimizi devam edip olumsuz yönlerimizi ise tamamen bertaraf edebilmeliyiz." diye konuştu.

Konuşmasının devamında Erhan şunları söyledi: "15 gün sonra Miraç Kandilini yaşayacağız. Bu aylar bizim için bir fırsattır. Bu ayları dolu dolu geçirerek Ramazan'a ulaşmak için dua ve niyazda bulunmamız gerekiyor. Müslümanlar bu aylardan istifade edebilmesi için gecenin abidi, gündüzün de haramları elinin tersiyle itip sevaplara koşabilecek bir yiğit olduğunu göstermelidir." (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler