Ruhani: İran ile Irak arasındaki ilişkilerin zedelenmesine izin vermeyeceğiz

​İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, binlerce yıla uzanan İran-Irak halkları arasındaki ilişkileri her zaman güçlendirmek istediklerini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Iraklı mevkidaşı Berham Salih'in göreve gelmesinden sonra ilk defa Irak'ı ziyaret etti.

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran-Irak ilişkilerini değerlendirdi.

Ruhani, "Binlerce yıla uzanan iki ülke halkları arasındaki ilişkileri her zaman güçlendirmek istiyoruz." dedi.

Ruhani, Iraklı mevkidaşı Salih ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiğini belirterek, "İran ile Irak arasındaki ilişkiler iki ülke halkının yararınadır ve bunun zedelenmesine izin vermeyeceğiz." ifadesini kullandı.

İki ülkenin tüm alanlarda gerekli kapasiteye sahip olduğunu söyleyen Ruhani, İran ve Irak'ın ticaret, yatırım, ortak serbest sanayi bölgesi ile sınır pazarları kurma, turizmcilik, enerji, elektrik, doğalgaz ve bankacılık gibi konularda işbirliği yapabileceğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, Irak’ı bölgede, Arap ülkeleri ve İslam dünyasında "önemli bir ülke"  olarak nitelendirerek, "Irak'la çok yakın ilişkiler kurmak istiyoruz. Bu başkasına karşı birleşmek anlamına gelmez, tersine bölgedeki diğer ülkelerle bütünleşmek içindir." açıklamasında bulundu.

Ruhani, "Irak'ta istikrar, güvenlik ve demokrasinin sağlanması bizim için büyük önem taşıyor. Irak'ın refah ve huzur içinde olması bölgenin istikrar ve güvenliğini güvence altına alacağına inanıyoruz." diye konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler