https://ilkha.com/files/news/thumb/

Harran Üniversitesi'nde Tıp Bayramı münasebetiyle düzenlenen programda konuşan TIP Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Deniz, hekim açığının kaliteden ödün vermeden giderilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye'de 100 yıldır çeşitli etkinliklerle kutlanan Tıp Bayramı, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.

Etkinlikte konuşan Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Deniz, hekim açığının kaliteden ödün vermeden giderilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Osmanbey Tıp Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan Fakülte Dekanı Prof. Dr. Mustafa Deniz, tüm sağlık çalışanlarının gününü tebrik ederek şu ifadeleri kullandı:

"Bugün 100. yılını kutladığımız 14 Mart Tıp Bayramı'nın ülkemiz, milletimiz ve sağlık camiamız için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tıp Bayramı; hekimlerin mesleklerinin değerini yaşama fırsatı bulduğu, ortak sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdikleri, başarılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür. Ülkemiz, bugüne kadar başarılı bir tıp eğitimi sürdürülmüş olmakla birlikte, tıp fakültesi sayısının ve kontenjanlarının hızla artması bazı sorunları beraberinde getirmiştir. Ülkemizde hekim açığının olduğu bir gerçektir. Ancak bu açığı bir an önce giderelim derken, kaliteden asla ödün verilmemelidir. İnsana daha sağlıklı bir yaşam sunmayı ilke edinen ve en zor koşullarda bile özveriyle çalışan, başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı'nı yürekten kutluyor, saygılarımı sunuyorum." dedi.

Programda daha sonra söz alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Çiğdem, sağlık çalışanlarının ve hekimlerin 14 Mart Tıp Bayramı'nı tebrik ederek başladığı konuşmasında, "Tıp eğitimi zor bir eğitim sürecidir. Bu meslek zor olduğu için ancak sevilerek yapılması gerekiyor. Çünkü insana dokunan bir meslektir. 'Doktorun hastasıyla yakından ilgilenmesi ve güler yüzü, şifanın yarısıdır' derler. Hastayı ikna edici sözlerle ve yatıştırıcı bir ortam oluşturarak yönlendirebilmek, işin önemli boyutunu da oluşturuyor." diye konuştu.

Tıp Bayramı programı, 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında yapılan masa tenisi turnuvasında dereceye giren öğrencilere Üniversite Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. M. Akif Altay'ın ödül vermesiyle son buldu. (Abdurahman Uğurlu-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler