​Yeni Zelanda’daki camii saldırısına ilişkin açıklama yapan İTTİHADUL ULEMA, İslam ülkelerinin yöneticilerinin artık kınamanın ötesinde ortak bir tavır ve eylem içerisine girerek güçlü bir platform oluşturması gerektiğini vurguladı.

İTTİHADUL ULEMA, Yeni Zelanda’da onlarca Müslümanın şehid olduğu ve yaralandığı camii saldırılarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

"Allah’ın mescidlerinde O’nun adının anılmasına engel olan ve onların harap olması için çalışandan daha zalim kim olabilir? Aslında bunların oralara ancak korka korka girmeleri gerekir. Böyleleri için dünyada rezillik var, âhirette de onlar için büyük azap vardır. (Bakara 114)" ayetiyle başlanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Yeni Zelanda’da iki camiye yönelik düzenlenen menfur saldırıda onlarca Müslüman kardeşimizin şehid edilmesi ve bir o kadarının da yaralanması bizleri derinden üzmüştür. Organize bir şekilde gerçekleştirilen bu terör saldırısı, Batı’nın yürüttüğü islam düşmanlığı kampanyalarının tarihe geçen en acı tezahürlerinden biri olacaktır.

Her defasında 'islam terörü' söylemleriyle Müslümanları, azınlık oldukları yerlerde hedef haline getiren emperyalist devletlerin baş aktörleri söz konusu mel’un saldırının perde arkasındaki en etkili planlayıcılarındandır. Daha önceki benzer saldırılarda olduğu gibi 'psikolojik sorunu olan biri veya birileri tarafından gerçekleştirildi' söylemiyle göz ardı edilmemesi gereken bu vahşete karşı İslam ülkelerinin yöneticileri, artık kınamanın ötesinde ortak bir tavır ve eylem içerisine girerek güçlü bir platform oluşturmalıdırlar.

Mescitlere yönelik düzenlenen ve ilk olmayan bu ve benzer terör saldırılarının bir amacının da bu ülkelerde Müslümanları ibadet yerlerinden alıkoymak, kendilerini korkutmak ve İslam'ın görünürlüğünü engelleyerek tamamen Müslümanlardan kurtulmak olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu tür terör eylemlerinin kendiliğinden gelişmediğine dikkat çekildi.

Açıklamanın sonunda, "Allah-u Teâlâ bu mübarek cuma gününde ve ibadetin en makbul olduğu vakitlerde, hunharca katledilen kardeşlerimizi nebilerle, sıddıklarla, şehitlerle ve salih kullarla birlikte haşretsin, onları yakınlarına şefaatçi kılsın ve yaralılara acil şifalar versin!" temennisinde bulunuldu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler