Cumhurbaşkanı Erdoğan cami katliamına ilişkin Yeni Zelandalı mevkidaşıyla görüştü

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Zelanda'da gerçekleştirilen cami katliamına ilişkin Yeni Zelandalı mevkidaşı Reddy ile telefonda görüştü ve yardımcısı Oktay ile Bakan Çavuşoğlu'nu bir heyetle ülkeye göndereceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda'da gerçekleştirilen cami katliamına ilişkin Yeni Zelandalı mevkidaşı Dame Patsy Reddy ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Twitter hesabından telefon görüşmesine ilişkin videoyu paylaştı.

Altun, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda Devlet Başkanı Dame Patsy Reddy’i telefonla arayarak Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrindeki 2 camide 49 kişinin katledildiği, 48 kişinin de yaralandığı terör saldırısını tüm Müslümanlar adına lanetlediğini bildirdi." ifadelerini kullandı.

"Yardımcımı ve Dışişleri Bakanımı bir heyetle birlikte Yeni Zelanda'ya gönderiyorum"

Altun'un paylaştığı videoda ise Erdoğan, mevkidaşı Reddy'e hitaben şu ifadeleri kullanıyor:

"Bu vesileyle de sizlerin orada şu andan itibaren bu atılan adım ve maalesef bu teröristin arkasındaki örgütleri meydana çıkarmanızı da özellikle hem ülkeniz hem halkınız için önemli bir adım olarak görüyorum. Teröristin açıklamış olduğu manifesto, içeriği itibarıyla bu işin bireysel olarak yapılmış bir eylem olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Bunun arkasındaki terör gruplarının meydana çıkarılması da inanıyorum ki Yeni Zelanda'yı ciddi manada rahatlatacaktır. Ben Başkan Yardımcımı ve Dışişleri Bakanımı bir heyetle birlikte Yeni Zelanda'ya gönderiyorum. Onlarla birlikte yeni yol haritasını belirleme noktasında bir değerlendirme yaparsanız bu da çok çok isabetli olacaktır. Özgürlükler ülkesi Yeni Zelanda'ya bir gölge düşürülmesini asla istemeyiz." (İLKHA)


 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler