Batman'da Yeni Zelanda'da iki camide gerçekleşen haçlı terörüne ilişkin düzenlenen basın açıklamasında, ibadet eden Müslümanlara yapılan bu saldırının İslam karşıtlığı ve Müslüman düşmanlığının geldiği noktayı gösterdiğine vurgu yapıldı.

Milli Türk Talebe Birliği Batman Şube Başkanlığı tarafından, Yeni Zelanda'da iki camide Müslümanlara yönelik gerçekleştirilen haçlı katliamı düzenlenen kitlesel basın açıklamasıyla tel'in edildi.

Gülistan Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde düzenlenen basın açıklamasına katılarak ellerinde dövizler taşıyan vatandaşlar, haçlı terörünü protesto etti.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan basın açıklamasını Milli Türk Talebe Birliği Batman Şube Başkanı Ferit Şimşek okudu.

Haçlı saldırısını lanetlediklerini belirten Şimşek, "15 Mart Cuma günü, mübarek cuma namazı sırasında Yeni Zelanda Christchurch'te Nur Camine yapılan ırkçı ve faşist terör saldırısı sonucu 49 Müslüman kardeşimiz şehid olmuş ve çok sayıda Müslüman kardeşimiz ağır yaralanmıştır. Bu elim, feci ve menfur hadise karşısında derin bir üzüntü ve öfke içerisinde olduğumuzu belirtmek isteriz. Zira inançları gereği ibadet etmekte olan Müslüman kardeşlerimize yapılan bu saldırı İslam karşıtlığının ve Müslüman düşmanlığının geldiği noktayı bizlere bir kez daha göstermektedir. Yapılan bu menfur, körleşmiş, sapık ve feci terör saldırısını lanetliyor esefle kınıyoruz." dedi.

Müslümanlar ülkelerin saldırılara karşı sessizliğine yakındıklarını söyleyen Şimşek, "İslamofobik söylemlerin yüzyıllardan beridir Avrupa'da, Asya'da ve diğer okyanus ötesi ülkelerde Müslümanların tabiri caizse 'öcü' olarak anılması suretiyle dünyada birçok ülkede yaşayan din kardeşlerimizin hedef alınmış olduğunu ve bu durumun sapık ve canice bir ideolojiye dönüştüğünü defalarca gördük. Defalarca bu tarz elim hadiselerin yaşandığına şahit olduk. Ancak bu hadiseler karşısında Batı ülkelerinin ve bilhassa Müslüman ülkelerin sessiz tutumu bizleri daha derinden üzmektedir." diye konuştu.

"Kutuplaşma ve nefret dolu adımlar durdurulmalı"

Dünyanın artık İslamofobik ve faşist terörizme dur demesi gerektiğini vurgulayan Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bu kutuplaşma ve nefret dolu adımlar bir an önce durdurulmazsa önü alınamaz bir hal alacak ve yıllardır suskunluğunu koruyan yüce İslam ümmetini büyük bir haykırışa ve kıyama kaldırmak suretiyle kâfirler adına önü alınamaz bir felakete dönüşecektir. Bizler Müslümanlar olarak dinimizin, dilimizin, beynimizin, ilmimizin, ırzımızın, evimizin ve öcümüzün davacısı olacağımızı tüm kamuoyumuzun ve dünya Müslümanlarının bilmesini isteriz. Dünya üzerindeki hiçbir güç, hiçbir terörist, Müslümanların yeniden uyanış ve şahlanışını engelleyemeyecektir.

Basın açıklaması, yapılan dua ve Yeni Zelanda'daki saldırıda hayatını kaybeden 49 Müslüman için kılınan gıyabi cenaze namazının ardından son buldu. (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler