Öğrenciler suni depremle bilinçlendiriliyor

Adıyaman'da Deprem Simülasyon TIR'ında meydana getirilen suni depremle öğrenciler ve vatandaşlar depreme karşı bilinçlendiriliyor.

Bir deprem ülkesi olan Türkiye'de meydana gelen depremlerde ciddi can kayıpları yaşanmaktadır. Olası bir depreme karşı yaşanan acı olayları minimize etmek için vatandaşların deprem anında ve sonrasında nasıl davranması gerektiği Deprem Simülasyon TIR'ında uygulamalı olarak anlatılıyor.

Adıyaman Valiliği avlusunda 18-22 Mart tarihleri arasında 4 gün boyunca halkı bilgilendirmek için kurulu halde bekleyecek olan Deprem Simülasyon TIR'ı hakkında bilgi veren deprem bilgilendirme görevlisi Abdullah Demir, "Okullardan öğrenciler bir program dâhilinde geliyorlar. Öğrencilere afet ve deprem öncesinde neler yapmaları gerektiğini anlatıyoruz. Tırın içeresinde suni bir deprem meydana getiriyoruz. 6,1 ve 7, 4 şiddetinde farklı suni depremlerle öğrencilerin yapmaları gerektiği şeyler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlıyoruz." dedi.

Deprem anında nasıl davranılması gerektiğini anlattıklarını ifade eden Demir, "Deprem sırasında doğru davranış şekillerini uygulamalı olarak öğretiyoruz. Uygulama sırasındaki sarsıntı geçtikten sonra ne yapacaklarını anlatıyoruz. Evvela tut, çömel, kapan ardından varsa gazı kapatmaları yoksa elektrik şalteri ve su vanasını uygulamalı bir şekilde kapattırıyoruz. Daha sonra önceden belirlenen açık alandaki buluşma yerine gönderiyoruz. Böylece deprem olduğu zaman ne yapacaklarını arkadaşlar önceden uygulamalı olarak öğrenmiş oluyorlar." şeklinde konuştu. (Cemil Özdaş - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler