​

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, Haçlı zihniyetine ilişkin Çanakkale Savaşı'ndan örnek vererek, "104 yıl geçiyor bir bakıyorsunuz yine aynı zihniyet Avrupa'da yok olmamış, bu sefer Yeni Zelanda'da ortaya çıkıyor." dedi.

"18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi Anma" günü kapsamında Batman Üniversitesi tarafından "Dirilişten Kurtuluşa, Bir Duruştur Çanakkale" konulu bir program düzenlendi.

Merkez Kampüs Konferans Salonu'nda düzenlenen programa Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş'un yanı sıra kamu kurum müdürleri, STK temsilcileri, üniversite personeli ve öğrencileri katıldı.

Çanakkale şehitleri için okunan Kur'an-ı Kerim'in ardından dua edilerek program başladı.

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Aydın Durmuş, "104 yıl önce haçlıların açıktan ilan ederek yaptığı son savaş Çanakkale'dir. O zamanki en modern silahlarla donatılmış bu büyük haçlı ordusuna kim karşı koyuyor? İman dolu neferler. Anadolu'nun iman dolu, saf, temiz insanları. Çok şehitler verdik, ama vatanımızı koruduk ve başka milletlerin uyanışına da vesile olduk. Anzak'lar söylüyor, Çanakkale bizim bir millet olmamıza sebep oldu." dedi.

"104 yıl geçiyor bir bakıyorsunuz yine aynı zihniyet Avrupa'da yok olmamış, bu sefer Yeni Zelanda da ortaya çıkıyor" diyen Durmuş konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bizler unutmuşuz tarihimizi, unutuyoruz. Çünkü öğretmiyoruz öyle şeyleri genç kuşaklarımıza. O teröristin silahının üzerinde öyle simgeler var ki, ben bir makine profesörüyüm tarihte de var olan o simgelerin hiçbirini bilmiyorum, öğretmemişler bize, hafızamız silinmiş. Sevgili gençler sizden ricam lütfen okuyun, aklınızı fikrinizi kimseye kiraya vermeyin. Okuyun, okuyun ki gerçekleri görün, tarihten ders alın. Tarih tekerrürden ibarettir, ibret alın. Tarih ha bire tekerrür ediyor. Abdülhamid'e yapılanlar bugün tekrar uygulanmaya başlanıyor. 7 düvel bir araya geliyor aynı şeyleri, aynı sistemi yapıyor.

Yeni Zelanda'daki Müslümanların sadece Müslüman oldukları için katledildiklerini belirten Durmuş, "Camide sadece ibadet eden Müslümanlara kurşun sıkan onlara Arap mısın? diye sormuyor, Kürd müsün? diye de sormuyor, Türk müsün? diye de sormuyor, sadece ve sadece Müslüman olduğu için ibadet ettiği için öldürüyor. Çanakkale'de de aynısını yaptılar. Kimseye sordular mı Çanakkale'de sen Kürd'sün ayrıl, Türkleri öldürelim, Kürdleri öldürmeyelim veya Arapları öldürmeyelim dediler mi? Onların amacı farklıydı, sadece ve sadece inancımızdan dolayı bize saldırdılar. Biz birlik beraberlik içinde olursak kimse bizi sindiremez. 15 Temmuz'da hiçbir top bizleri sindiremedi. Onun için de Allah birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın. Tarihten ders alalım. İnşallah tarihten ders alır da tekerrür etmesini önleriz." diye konuştu.

Üniversite öğrencileri tarafından hazırlanan "Çanakkale Ruhu Oratoryosu" sahnelendikten sonra program, Fen Edebiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Fahri Özteke'nin sunduğu "Çanakkale Savaşı'nın Sosyo Kültürel Etkileri" konulu konferans ile devam etti.

Haçlı terörü lanetlenip şehid edilen Müslümanlara dua edildi

öte yandan Batman Üniversitesi öğrenci ve personeli, Yeni Zelanda'da şehid edilen Müslümanlar için dua edip haçlı terörünü lanetledi.

Yeni Zelanda'daki iki camide cuma namazını eda eden Müslümanlara yönelik yapılan haçlı terör saldırısı neticesinde şehid olan Müslümanlar ve Çanakkale şehitleri için Kur'an-ı Kerim okunarak dua edildi, helva dağıtıldı.

Şehidler için merkez kampüste yapılan taziyeye, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş'un yanı sıra üniversite personeli ve öğrencileri katıldı.

Burada öğrencilere seslenen Rektör Durmuş, "Dün 18 Mart, çok önemli bir gündü. Çanakkale'nin kutlu deniz zaferinin yıl dönümü. Ecdadın bu toprakları bize vatan yaptığı, bu toprakları kanla sulandığı ve Çanakkale'nin geçilmez olduğunu gösterdiği, Türkü, Kürdü Arabı ve tüm İslam âleminin bir yumruk olarak bir haçlı seferini durdurduğu günün 104'üncü yıldönümü. Çanakkale Zaferi'nin 104'üncü yıldönümünü tebrik ediyorum, şehitlerimizi rahmetle anıyorum." dedi.

Durmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu yıl dönümünde geçtiğimiz cuma günü yeni Zelanda'da yine haçlı ruhu canlanarak elli Müslüman kardeşimizi katlettiler, bunu için biz de hem Çanakkale şehitlerine bir mevlit okutalım bir dua edelim taziye verelim hem de camide şehit olan kardeşlerimize taziye verelim ve dua okutalım istedik. Onların ruhuna ne yapsak azdır, biz onlara dua etmekle başlayacağız, inşallah bu dualarımız tüm İslam âleminin uyanışına, dirilişine ve tek yumruk olmasına vesile olur. Dualarımız şehitlerimiz için." (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler