İçişleri Bakanlığı, şehirlerarası yolcu otobüsleri ile tur otobüslerinin polis tarafından denetlendiğini, tespit edilen 738 trafik kural ihlalinin cezaya dönüştürüldüğünü açıkladı.

İçişleri Bakanlığı, şehirlerarası yolcu otobüslerinin sivil personeller tarafından denetlendiğini ve "Seyir halinde cep telefonuyla görüşmek" ve "Emniyet kemeri takmamak" başta olmak üzere tespit edilen 343 trafik kural ihlalinin cezaya dönüştürüldüğünü bildirdi. Bakanlık ayrıca 52 bin 884 TUR otobüsünün denetlendiğini ve tespit edilen bin 395 trafik kural ihlalinin cezaya dönüştürüldüğünü kaydetti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, şehirlerarası yolcu taşımacılığının daha düzenli ve güvenli bir ortamda gerçekleşmesi ve bu araçların karışmış olduğu kazalar ile can kayıplarının en aza indirilmesi amacıyla, 29 Ocak 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığının koordinesinde, paydaş kurumlar ile otobüs firma ve taşımacılık sektörü temsilcilerinin katılımlarıyla Ankara'da, Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Otobüs firma yöneticilerinin trafik güvenliğine verdikleri destek ve toplantıda alınan diğer kararlar doğrultusunda, ana arter ve güzergâhlarda bulunan 24 ilin trafik birimlerince, o il merkez alınarak Türkiye'nin hemen her noktasına seyahat eden şehirlerarası otobüslere sivil trafik denetim personeli görevlendirmeleri yapıldı.

Araca sivil olarak binen görevliler tarafından "sürücü ve yolcularda emniyet kemeri kullanımı, şoförlerin seyir halinde cep telefonuyla konuşması, kırmızı ışık ihlali, şoförlerin çalışma ve dinlenme sürelerine uyup uymadıkları" hususları denetlendi.

18 Şubat-17 Mart 2019 tarihleri arasında yapılan uygulamada bugüne kadar 419 personelin katılımıyla 806 otobüs denetlenerek "Seyir Halinde Cep Telefonuyla Görüşmek" ve "Emniyet Kemeri Takmamak" başta olmak üzere tespit edilen 343 trafik kural ihlali cezaya dönüştürüldü.

Terminallerden hareket eden yolcu otobüslerinin yanı sıra havaların ısınmasıyla birlikte artış gösteren gezi/kültürel amaçlı tur taşımacılığının da trafik güvenliği yönünden denetlenmesi amacıyla, 15-19 Mart 2019 tarihleri arasında ülke genelinde 5 gün süreli özel denetim gerçekleştirildi. Bu denetimde 52 bin 884 Tur otobüsü denetlendi ve tespit edilen bin 395 trafik kural ihlali cezaya dönüştürüldü. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler