ABD Başkanı Donald Trump'ın, Golan Tepeleri üzerinde siyonistlerin egemenliğini resmen tanımasına Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, İngiltere ve Rusya'dan tepki geldi.

Emperyalist ABD Başkanı Donald Trump'ın "Golan Tepeleri üzerinde işgalci terör çetesinin egemenliğini resmen tanıdığını" ilan etmesi tepkilere neden oldu.

AB Sözcülüğünden yapılan açıklamada, "Tutumumuz değişmedi. Golan Tepeleri dâhil israilin 1967'den beri işgalinde olan topraklar üzerindeki egemenliğini tanımıyoruz." ifadesi kullanıldı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, ''Golan Tepeleri'nin statüsü değişmedi ve BM'nin Golan politikası Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarında belirtiliyor.'' dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, "Uluslararası hukuka aykırı bu karar maalesef Orta Doğu'daki gerginliği artırabilir. Böyle şeyler hukuki zeminin dışında kalıyor. Tüm uluslararası çalışmaları, BMGK kararlarını yok sayan bu tür adımlar sadece durumu daha da kötüleştirir." şeklinde konuştu.

İngiltere ise "Golan Tepeleri'ni israil işgali altındaki toprak olarak görüyoruz. israilin 1981'deki ilhakını tanımadık ve tanımayı da planlamıyoruz." açıklamasında bulundu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler