Öğrencilerle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, öğrencilere, madde ve teknoloji bağımlılığından uzak durmaları noktasında tavsiyelerde bulundu.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Gölbaşı Erkek Öğrenci Yurdu'nda öğrencilerle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, öğrencilere madde ve teknoloji bağımlılığından uzak durmalarını tavsiye etti.

İslam'ın ilk tebliğ edildiği zamanlarda Hazreti Peygamberin etrafında ilk yer alan insanların gençler olduğunu ifade eden Erbaş, Peygamber Efendimizin bir hadisinde, neşeyi ve mutluluğu Allah'a ibadet etmede arayan gencin, mahşer gününde Allah'ın arşının gölgesinde gölgeleneceği müjdesini verdiğini hatırlattı.

İslam'ın denge dini olduğunu belirten Erbaş, "Bizim ecdadımız dünyanın dengesini bozmak isteyen insanlara engel olmak için asırlar boyu gayret etmiştir. Nerede bir fakir fukara var oraya gitmiş, onlara el uzatmıştır. Biz de şimdiden dünyanın dengesinin bozulmasına engel olmak ve dengesi bozulmuş dünyayı yeniden dengeye koymak için ruhumuzu, yüreğimizi hazırlamak zorundayız." dedi. 

"Her şeyden önce ahlaklı bir nesle ihtiyacımız var"

İslam'ın gençlere verdiği önemi anlatan Erbaş, İslam medeniyetinin ilim geleneğinde branşlar arasında kalın duvarlar olmadığını dile getirdi.  

Erbaş, "İbn-i Sina'ya bakıyorsunuz tıp alanında da matematikte de zirve, İslami ilimlerde de zirve. Biruni'ye, Akşemsettin'e bakıyorsunuz öyle. Onun için biz kendimizi çok iyi yetiştirelim. Sosyal bilimler alanında eğitim alan arkadaşlarımız, fen bilimleri alanında okumalar yapsınlar. Bu, kendimizi en güzel bir şekilde yetiştirmemize katkı sağlayacak bir metottur. Bizim çalışkan, gayretli ama her şeyden önce ahlaklı bir nesle ihtiyacımız var. Sizin gözlerinizde bunu görmemek mümkün değil." ifadelerini kullandı.

Teknoloji ve madde bağımlılığının zararlarına ve bu bağımlılıklardan uzak durulması gerektiğine vurgu yapan Başkan Erbaş, "Bağımlılık çağın en büyük vebalarından birisidir. Kötü şeye bağımlılığın hepsi şerdir. İşte sigaradır, başka şeylerdir onlardan uzak duralım." şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından öğrencilere akşam namazını kıldıran Başkan Erbaş, daha sonra öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Programda, Başkan Erbaş'a Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu ve KYK yetkilileri eşlik etti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler