Mardin’de sağlık personeline yönelik "Akılcı İlaç Kullanımı" konusunda, eğitim semineri verildi.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığı, sağlık personeline yönelik "Akılcı İlaç Kullanımı" konusunda eğitim semineri verdi.

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen'in konuşmacı olarak katıldığı eğitim seminerinde, ilaç kullanımı konusunda bilinçlenmenin önemine dikkat çekildi.

"Akılcı olmayan ilaç kullanımı ciddi bir sorun"

Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, seminerin açılışında yaptığı açıklamada, Akılcı İlaç Kullanımı (AİK) çalışmalarının dünyada yıllardan beri sürdürüldüğünü söyledi.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de akılcı olmayan ilaç kullanımının halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorun olarak devam ettiğini kaydeden Yavuz, "Bu bağlamda Dünya Sağlık Örgütü'nün önerileri doğrultusunda ülkemizde de halkın ve sağlık hizmetleri sunucularının farkındalığının artırılması ve bilinçlendirilmesi amacıyla bilgilendirme yapıyoruz." dedi.

"Antibiyotikte değil sağlığımızda ısrarcı olmalıyız"

Akılcı ilaç kullanımını; kişilerin hastalığına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun sürede, uygun dozda ve en düşük maliyetle kolayca sağlamak olarak ifade eden Yavuz, şunları söyledi:

Akılcı ilaç kullanımının sağlanması konusunda farkındalığın oluşturulması ve toplum bilincinin artırılmasında hekim, eczacı, hemşire, diğer sağlık personeli, hasta/hasta yakını, sektör, düzenleyici otorite, meslek örgütleri ve diğer gruplar sorumluluk sahibi taraflar olarak sayılabilir. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı en önemli silahımız olan antibiyotiklere direnç gelişimini önlemek için antibiyotikleri doğru kullanma konusunda toplum olarak farkındalığımızı arttırmamız gerekmektedir. Unutmayalım ki antibiyotikler; ateş düşürmez, ağrı dindirmez, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemez. Yaygın ve yanlış kullanıldığında ise hızla direnç gelişen antibiyotik, esas etki beklediğimiz bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde de etkisiz hale gelir. Hekim reçete etmedikçe antibiyotik kullanılmamalıdır. Antibiyotikte değil sağlığımızda ısrarcı olmalıyız.

Eğitim sonunda Sağlık Müdürü Yavuz, Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen’e plaket takdim ederek teşekkür etti.

Mardin Devlet Hastanesi Konferans Salonunda gerçekleşen eğitime; Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Servet Yıldız, Başkan Yardımcısı İsa Aydoğan, birinci ve ikinci basamakta il ve ilçelerde görev yapan hekimler, akılcı ilaç kullanımı il koordinatörü, il temsilcileri ve komisyon üyeleri ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. (M. Salih Keskin – İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler