FETÖ'den yargılanan avukatlar hakkında karar verildi

FETÖ’nün avukat yapılanmasında yer aldıkları iddiasıyla yargılanan 52 sanık hakkında karar verildi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ'nün avukat yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında "silahlı terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla 52 sanığın yargılandığı davada karar çıktı.

Karar duruşması, Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ve taraf avukatları katıldı.

Sanık ve avukatlarının esasa ilişkin savunmalarının tamamlanmasının ve verilen aranın ardından mahkeme karar verdi.

Mahkeme heyeti, sanıklar Mehmet Rasim Kuseyri ve Ali Fuat Babatan’a "silahlı terör örgütüne üyelik" suçundan 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası vererek her iki sanığın da tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

Mahkeme heyeti, aynı suçtan, sanıklar Abdulkadir Ceylani Özgül, Cemalettin Karadaş, Çağlayan Erginay, Hasan Basri Aksoy, Mehmet Deveci, Süleyman Sallı, Şaban Yağcı’ya 7 yıl 6 ay, sanıklar Hüseyin Mehan, İbrahim Temur, İsmail Yıldırım, Mehmet Derdiyok, Murat Araç, Ömer Karadeniz'e 6 yıl 10 ay 15 gün, sanıklar Muhammet Ali Özdel, Eren Babahanoğlu, Fuat Yüksel, İbrahim Löklüoğlu, Sait Şahan ve Mücahit Kozan’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

15 sanığa beraat kararı

Mahkeme heyeti, sanıklar 15 kişinin suçsuzluğuna karar vererek beraat etti.

Mahkeme, aralarında Fetullah Gülen’in avukatı Nurullah Albayrak’ın da bulunduğu 14 firari sanık ile savunmaları alınmayan Muhammet Gökhan Kılıç ve Adnan Şeker’in dosyalarının ayrılmasına karar verdi. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler