“Haksız kullanım tüketici hakkını engellemektir”

Tüm Tüketici Koruma Derneği Başkanı Mehmet Barak, 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaparak haksız kullanımların tüm tüketicilerin haklarının engellenmesi olduğuna dikkat çekti.

15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü münasebetiyle bir basın açıklaması yapan Avrupa Birliği Tüm Tüketicileri Koruma Derneği kurucu Başkanı Mehmet Barak, tüketicilerin hakları kadar sorumluluklarının da olduğuna belirterek, haksız kullanımların, diğer tüketicilerin hakkının engellenmesi anlamına geleceğini söyledi.

"Tüketici haksız kullanımdan kaçınmalı"

Tüketici haklarının, toplumun her kesimini ilgilendiren ve hiçbir kesimin bu konuda kayıtsız kalamayacağını belirten Barak, tüketicilerin korunması konusunun son yıllarda dünya gündeminde önemli bir yer tuttuğunu ve tüketicilerin, çarşı, pazar alış verişi gibi günlük yaşamları içerisinde yer alan ekonomik faaliyetlerinde ‘taraf' konumunda olduklarını söyledi.

Barak, "Tüketiciler, hakları kullanırken haksız kullanımdan kaçınmaları gerekiyor." diyerek te her kesin hakkının sınırları içerisinde kalması hususunda da uyarıda bulundu.

"Tüketiciler hak ve sorumluluk dengesini iyi ayarlamalıdır"

Toplumda haksız kullanımdan dolayı giderek artan bir israfın meydana geldiği hususunda da uyarıda bulunan Barak, sadece Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman ve Şırnak'ta her yıl 8 milyar Kilovatsaat elektrik enerjisinin haksız kullanımdan ötürü israf edildiğinin de bu toplumun bir gerçeği olduğunun unutulamaması gerektiğini söyledi.

Barak, "Böylesi haksız kullanımda bulunan tüketiciler, aslında diğer tüketicilerin haklarını bir anlamda gasp ediyorlar. Birileri haksız ve bedel ödemediği için gereğinden fazla enerji kullandığı için, diğer tüketicilerin kaliteli ve kesintisiz enerji alma hakkını engellediğinin farkında olmalı. Bu tür davranışlar, enerji dışındaki alanlarda da, diğer tüketicilerin hakkını engelleme sonucunu doğurmaktadır." şeklinde konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler