Mescid-i Aksa özgür kalmadan Mirac'ın hakiki manada yaşanamayacağını belirten Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Mirac, Mescid-i Aksa'yı peygamberlerin bir emaneti, kulluk ve insanlık sınavının bir gereği olarak sahiplenmektir." dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Mirac Kandili münasebetiyle mesaj yayımladı.

Mescid-i Aksa özgür kalmadan Mirac'ın hakiki manada yaşanamayacağını belirten Erbaş, "Mirac, Mescid-i Aksa'yı peygamberlerin bir emaneti, kulluk ve insanlık sınavının bir gereği olarak sahiplenmektir." dedi.

Salı gününü Çarşamba'ya bağlayan gece, içinde birçok ilahi hikmeti, sırrı ve bereketi barındıran Mirac Gecesini hep birlikte idrak edeceklerini belirten Erbaş, "Mirac; Mekke'de, risaletin zor zamanlarında, Peygamber Efendimizin bir gece, Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya, oradan da semaya yaptığı ve Allah'ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa ettiği hikmet yüklü yolculuğu ifade etmektedir." diye konuştu.

Mirac'ın önemine ilişkin konuşan Erbaş, "Mirac; Peygamber Efendimizin şahsında tevhit, kulluk, sabır ve güzel ahlak üzere sebat edenlerin önüne açılan bir hakikat ve yükseliş ufkudur. Allah'ın birliğine, büyüklüğüne ve kudretine görkemli bir şahitlik, varlığın özüne ve anlamına yapılan olağanüstü bir yolculuktur. Mirac; huzur ve güven içinde bir hayatın, kan, gözyaşı, işgal, yoksulluk ve sefaletin olmadığı bir dünyanın inşası için çalışanlara Allah'ın yardım müjdesidir. Mirac; günde 5 vakit namaz ile yükselişin manasını ve hikmetini tefekkür ederek âlemlerin Rabbinin sonsuz rahmet ve merhametine ulaşmaktır. Merhameti azalan kalplerin, eşref-i mahlûkat olma bilinci zayıflayan insanlığın yeniden dirilişi için en büyük imkândır." şeklinde konuştu.

"Mescid-i Aksa özgür kalmadan Mirac hakiki manada yaşanamaz"

"Elbette Mirac; Mescid-i Aksa'yı peygamberlerin bir emaneti, kulluk ve insanlık sınavının bir gereği olarak sahiplenmektir." diyen Erbaş, şöyle devam etti:

Bugün, işgalci zorbalar tarafından harim-i ismeti çiğnenen, gözü dönmüş zalimlerce masuniyeti ihlal edilen Mescid-i Aksa özgür kalmadan Mirac hakiki manada yaşanamaz. Dolayısıyla Mescid-i Aksa'nın selameti, işgal ve zulmün bertaraf edilmesi için birlik-beraberlik içinde çalışmak bütün müminlere Rabbimizin yüklediği en büyük sorumluluktur.

Erbaş, "Mümin yüreklerin manevi duygu ve hislerle coştuğu bu geceler, dua, ibadet ve tefekkürle Rabbimize olan imanımızı, Peygamberimize olan bağlılığımızı, namaza olan muhabbetimizi tazelemek ve güçlendirmek için büyük bir fırsattır. Yüce Rabbimden kullukta ve insani değerlerde en yüce mertebelere yükselişi simgeleyen Mirac Gecesinin Müslümanların birlik ve beraberliğine, insanlığın barış ve hidayetine vesile olmasını diliyor, aziz milletimizin ve bütün İslam âleminin Mirac Gecesini tebrik ediyorum." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler