​İstanbul’da Filistin Dayanışma Derneği FİDDER tarafından Büyük Dönüş Yürüyüşleri ve Toprak Günün yıl dönümleri münasebetiyle basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada tüm insanlığın Filistin halkının yanında durması çağrısı yapıldı.

Büyük Dönüş Yürüyüşünün 1’inci ve Filistin Toprak Gününün 43’üncü yıl dönümünde Türkiye Filistin Dayanışma Derneği (FİDDER) İstanbul Fatih Camiinde Cuma namazı sonrası bir basın açıklaması düzenledi. Tüm insanlığı Filistin halkının yanında durmaya çağrıldığı açıklamada milli ilkelere ve sabitelere bağlı kalınma vurgusu yapıldı.

Basın açıklamasından önce bir konuşma yapan Yurt Dışındaki Filistin Âlimler Heyeti Başkanı Dr. Nevvaf Tekruri durmak bilmeyen Siyonist emellere karşı ümmetin artık uyanması gerektiğine vurgu yaptı.

Tekruri, “Bugün halkımızın başlattığı geri dönüş yürüyüşlerinin birinci yıldönümüdür. Bu yürüyüşler Siyonistlere Filistin içerisinde yürüttükleri Yahudileştirme projelerine ve işgal hedeflerine karşı engel olacak nitelikte bir sürpriz oldu. Bu yürüyüşler hiç durmadan tam bir yıl boyunca devam etti. İşgalcilere açık ve net bir şekilde Filistin halkının yekvücut olduğu mesajı verildi. Ayrıca bugün Toprak Gününün 43’üncü yıl dönümü. Ey kardeşlerim bugün Filistin ve Kudüs davasına karşı dünyanın birçok bölgesinde komplolara zorlanmakta. Trump’un icraatları ortadadır. Müslümanların toprakları üzerinde babasının eviymiş gibi muamelede bulunuyor. Bu durum İslam Ümmetinin artık kesin ve net bir duruş sergilemesi gerektiğini gösteriyor. Maalesef birçok Arap ve İslam ülkesi Siyonistlerin bu işgalinin sadece Kudüs ile biteceğini sanıyor. Fakat bu Siyonist akım oldu olalı hedefinde Medinei Münevvere de vardır. Onlar Kudüs’ü işgal ettiklerinde, ‘Bu gün Kudüs yarın Yesrip Yani Medinei Minevverede olacağız’ demişlerdi. Bu durum Ümmetin uyanık olmasını gerektiriyor.” şeklinde konuştu. 

Yurt Dışındaki Filistin Âlimler Heyeti Başkanı Dr. Nevvaf Tekruri’nin konuşmasından sonra basın açıklamasının Arapça metnini FİDDER Başkanı Muhammed Mişeniş okudu. Türkçe metnini ise Muharrem Güneş okudu.

Güneş okuduğu açıklamada, “Filistin topraklarına el uzatmaya çalışan Siyonist işgale karşı 1976 yılında halkımızın ayaklanma başlattı. Filistin Toprak Gününün 43’üncü ve Büyük Dönüş Yürüyüşünün birinci yıl dönümü vesilesiyle bugün Filistin davasını tasfiye etmeyi amaçlayan projeleri ve şüpheli anlaşmaları kanları ve sebatlarıyla reddeden, işgali başarısız kılmak ve Gazze üzerindeki kuşatmayı kırmak için demirden iradesi ve çıplak göğsüyle işgale meydan okuyan Filistinli kahramanların yanında durduğumuzu ve onlarla dayanışma içinde olduğumuzu ilan ediyoruz.”dedi.

“Geri Dönüş Yürüyüşleri Gazze şeridine dayatılan haksız kuşatmaya ışık tutuyor”

Geri dönüş Yürüyüşlerinin önemine değinen Güneş, “Filistin’in bütün kesimlerini bir araya getiren barışçıl halk hareketi Filistin davasının uluslararası arenada ilgi görmesini sağlamıştır. Bu önemli milli hadise vesilesiyle Filistin Dayanışma Derneği (FİDDER) 12 yıldan uzun bir süredir Gazze Şeridine dayatılan haksız kuşatmaya ışık tutan geri dönüş yürüyüşlerinin birinci yıldönümünü çok önemsemekte ve değerli görmektedir.” açıklamasında bulundu.

Güneş, “FİDDER Filistin’in milli sabiteleri olan "Kudüs, toprak, mülteciler ve tutuklular" davalarına bağlı kalmanın gerekliliğini vurgulamakta ve aşağıdaki çağrılarda bulunmaktadır: 

Gazze Şeridi ve işgal altındaki Filistin topraklarındaki halkın sebatı ve direnişi güçlendirilmeli; Gazze, Batı Şeria, Kudüs, Celile, el-Müselles, Sahnin ve vatanımızın gasp edilen tüm yerlerinde gösterilen fedakarlık ile ciddi bir dayanışma içinde olunmalıdır.

Uluslararası toplum, Siyonist işgal nedeniyle Filistin halkının 71 yıldır devam eden sıkıntılarına kayıtsız kalmamalı, Siyonistlerin uluslararası kararlarını uygulanmasını reddetmelerine karşı ahlaki ve siyasi sorumluluklarını yerine getirmelidir. 

Barışçıl göstericiler, sağlık personeli ve gazetecilerin kasıtlı olarak hedef alınması ve sivillerin öldürülmesi suç kabul edilmeli ve barışçıl halk hareketlerine karşı Siyonist işgalin vahşiliğini göstermek için kanuni açıdan hemen harekete geçilmelidir.

Geri dönüş yürüyüşlerine yönelik Arap halkları, İslam Ülkeleri ve uluslararası camianın dayanışma ruhu pekiştirilmeli, yürüyüşlerin devam etmesi ve Gazze ablukasının kırılması hedefinin gerçekleşmesi için gerekli destek verilmeli, Filistin halkının özgürlük, geri dönüş ve kendi kaderini tayin hakkı gibi haklarının yanında durulmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Son olarak Güneş, “Yardım ve dayanışma yurdu kardeş ülke Türkiye’deki Filistinli kardeşleriniz, Mescid-i Aksa işgal zincirlerinden kurtuluncaya ve vatanlarına geri dönüş gerçekleşinceye kadar yardımcınız ve destekçiniz olarak kalmaya devam edecektir.” dedi. (Zeyd Varol-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler