Putin ve Trump telefonda 1,5 saat görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump arasında 1,5 saatlik telefon görüşmesi gerçekleşti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gerçekleşen telefon görüşmesinin yaklaşık 1,5 saat sürdüğünü açıkladı.

Kremlin'den görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada ise  "Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile 25 Nisan Vladivostok'ta gerçekleşen görüşmeyle ilgili Donald Trump'a bilgi verdi. Putin, Pyongyang'ın taahhütlerini iyi niyetle yerine getirmesine, Kuzey Kore'ye yaptırım baskısını azaltma yönündeki adımların eşlik etmesi gerektiğinin altını çizdi." denildi.

Her iki tarafın, nükleer silahsızlanma yolunda tutarlı bir şekilde ilerlemenin ve Kore Yarımadası'nda uzun vadeli normalleşmeyi sağlamanın önemine vurgu yaptığı bildirildi.

Telefon görüşmesinin ABD'nin girişimi üzerine gerçekleştiği ifade edilen açıklamada, "Venezüella'yla ilgili görüş alış verişi sırasında Rusya Devlet Başkanı, sadece Venezüellalıların ülkenin geleceğini belirleme hakkına sahip olduğunu kaydetti. Bununla birlikte iç işlerine dış müdahale, Caracas'taki iktidarı kuvvet yoluyla değiştirme çabaları, krize politik çözüm bulma umudunu baltalıyor." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, her iki liderin, yapıcı nitelik taşıyan bu telefon görüşmesinden memnuniyetini dile getirdiği aktarıldı.

Beyaz Saray'dan açıklama

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders da yaptığı açıklamada görüşmenin yaklaşık bir saat sürdüğünü görüşmede Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'in raporu, Venezüella ve Kuzey Kore'deki durum, Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması'nın (START) uzatılması ve Rusya, ABD ve Çin arasında yeni bir anlaşmanın imzalanması olasılığının değerlendirildiğini açıkladı.

Görüşmede ayrıca mevcut nükleer anlaşmanın uzatılması ve ayrıca Çin'i de kapsayacak yeni anlaşmanın imzalanma potansiyelinin ele alındığını belirten Sanders, görüşmenin "olumlu" geçtiğini ve iki ülke arasındaki ticaret hacmindeki artışında görüşüldüğünü aktardı.

Sanders, Trump'ın Putin'den, Kuzey Kore'ye nükleer silahsızlanma konusunda baskı yapmasını istediğini de sözlerine ekledi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler