“Mimsiz medeniyetler zulme sessiz kalmaktadır”

Halepçe katliamının 27. Yıldönümü münasebetiyle açıklamalarda bulunan Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer, zulümde Birleşmiş Milletler’in, Amerika ve Avrupa gibi mimsiz medeniyetlerin zulümlere geçmişte sessiz kaldıkları gibi, bugünde sessizliğini devam ettirdiklerini söyledi.

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer, Halepçe katliamının 27. yılında yazılı bir açıklama yaptı. Değer açıklamasında; "Kimyasal bombalar sadece insanları değil, insanların geçim kaynağı olan toprağı, bitki örtüsünü de etkiledi. 27 yıl geçmesine rağmen topraktan hala tam anlamıyla ürün alınamıyor veya ürünler o kimyasal bombaların etkisini taşıyor." dedi.

Halepçe katliamının şiddetle kınayan ve böylesi olayların bir daha yaşanmasının istenmediğine vurgu yapan Değer, "Bu vahşi saldırı, tüm insani değerlere olduğu gibi özü itibariyle doğaya ve bütün canlıların hayat hakkına da yönelikti aslında. Çünkü 16 Mart 1988'de Halepçe'de nefes alan her canlı hayatından oldu. Bugün, Halepçe'ye benzer katliamlar dünyanın çeşitli bölgelerinde ve özellikle İslam coğrafyasında devam etmektedir. Halepçe'nin bugünkü adı Suriye'dir, Gazze'dir, Pakistan'dır ve Mısır'dır. Suriye'de Halepçe'den çok daha büyük kıyımlar yapılıyor. Beşar Esed denen firavun, çoluk-çocuk, yaşlı demeden kendi halkına zulmediyor, bombalar yağdırıyor ve açlıkla baş başa bırakıyor." diye konuştu.

Değer sözlerini şöyle sürdürdü; "Bu katliamı yapanların yanında, katliama seyirci kalan, kimyasal silahları bu zalimlerin ellerine verenler de suçludur. Zulümde Birleşmiş Milletler, Amerika ve Avrupa gibi mimsiz medeniyetler ise bu zulümlere geçmişte sessiz kaldığı gibi, bugünde sessizliğini devam ettirmektedir. Eğitim-Bir-Sen olarak, savaşa, katliamlara, baskı ve zulme hep karşı olduk, bundan sonra da karşı olmaya devam edeceğiz. Zulüm kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, biz hep haklıdan ve mazlumdan yana olacağız. Halepçe'de katledilenleri rahmetle anıyor, dünyanın neresinde olursa olsun ve zulüm nereden gelirse gelsin karşısında durmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz." (M. Salih Keskin – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler