​Bir Rusya vatandaşı, ABD'den savaş uçağı kılavuzları kaçakçılığı yapmakla suçlanaraktan Utah eyaletinde gözaltına alınarak tutuklandı.

Rus vatandaşı Oleg Tishchenko, ABD mahkemesi tarafından kaçakçılık ve komplo teşebbüsleri dahil 5 farklı suçtan tutuklandı.

Rus KUTV’ye göre, ABD üretimi savaş uçaklarının kullanım kılavAuzları Hill Hava Kuvvetleri Üssü'nde bulunmasına rağmen Rus vatandaşın Weber County'de neden hapse atıldığının anlaşılmadığı belirtildi.  

Savcının iddianamesine göre, Tishchenko alışveriş sitesi eBay üzerinden satın aldığı bir ürünün sevkiyatı için "dijital savaş simülatörü" forumundan yardım istediği bildirildi. Rus vatandaşın bir dizi F-16 A/B hava savunma avcı el kitabının uluslararası nakliye izni olmadığı için forum kullanıcılarından yardım talep ettiği ifade edildi.

Forum kullanıcılarından ABD’nin Texas eyaletinde ikamet eden Kenneth Edward Sullivan’ın yardım etmeyi kabul ettiği belirtilen iddianamede, 29 Haziran 2011'de eBay açık artırmasının sona ermesi üzerine, Tishchenko’nun teslimat adresini Texas'taki Sullivan’ın adresi olarak değiştirdiği bildirildi.

İddianameye göre, ABD vatandaşı Sullivan, Hava Kuvvetleri Teknik Emirlerini (uçuş kılavuzları) Moskova'daki Tişçenko'ya 29 Haziran ve 25 Ekim tarihleri arasında gönderdi. Ardından 29 Haziran 2011 tarihinde Sullivan, kılavuzları Moskova’ya göndererek yasaları ihlal edip etmediği konusunda endişeli olduğunu bildiren bir yorum yayınladı.

Tishchenko'nun ayrıca F-16A uçuş kılavuzlarını içeren DVD’leri 1 Ocak 2012 - 17 Eylül 2015 tarihleri arasında açık artırma ile defalarca Kıbrıs, Japonya, Hollanda, Avustralya, Almanya ve Tayvan'daki kişilere açık artırma sattığı söylendi.

Rus vatandaşına aracılık eden Sullivan aleyhindeki suçlamaların düştüğü belirtildi. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler