Çavuşoğlu: S-400'ler NATO sistemlerine entegre edilemeyecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400'lerin tamamen kendi kontrollerinde olacağını belirterek NATO sistemlerine entegre edilemeyeceğini belirtti.

Avrupa Konseyi'nin kuruluş yıl dönümü nedeniyle Letonya'da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Letonya Dışişleri Bakanı Edgards Rinkevics'le ortak basın toplantısı düzenledi, S-400'lere ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD'nin, S-400'lerin F-35'lere tehdit oluşturduğu gibi bir iddiasının olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, "Biz çok net bir şekilde ifade ettik, bu sistem tamamen bizim kontrolümüzde olacak, NATO sistemlerine entegre edilemeyecektir. ABD'lilerin bu konudaki iddiaları gerçek olsaydı bu noktadaki bence S-400'lerin F-35'lerin teknolojisine yetişmiş olması gerekirdi. Baltık bölgesi olsun, Suriye olsun kuzey bölgelerde S-400'ler F-35'lerin teknolojisine yetişmiş olacaktı. Suriye'de Rusların kontrolünde S-400'ler var. Aynı şekilde Amerikan uçakları, israil F-35'leri bu bölgede uçmaya devam etmektedir. Sınırın diğer tarafında da Norveç sınırında S-400'ler konuşlandırıldı ve burada Norveç F-35'leri uçmaktadır. Eğer bu iddia doğru olsaydı çoktan olmuş olurdu. Bu değerlendirmeyi teknisyenler yapmalı. Biz Amerikalılara ve NATO'ya bir teklifte bulunduk. Ortak teknik çalışma grubu kurulması önerisinde bulunduk. Bu değerlendirmeyi kendilerinin yapması, bu grubun bulgularını bizimle paylaşmasını istedik ve müttefikimiz ABD'nin iddialarını değerlendirmesini istedik." diye konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler