İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, nükleer anlaşmadaki taahhütlerin kısmen durdurulmasının ardından 3,76 zenginleştirilmiş uranyum kapasitesini 4 katına çıkardıklarını söyledi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, İran’ın yüzde 3,76 uranyum zenginleştirme kapasitesinin 4 misli arttığını söyledi.

Natanz tesislerinde inceleme sonrası açıklamada bulunan Kemalvendi, bu artışın bir mesaj içerdiğini, İran’ın üretim miktarını arttırma kapasitesi olduğunu ve yakın zamanda İran’ın üretim miktarını 300 kiloyu aşacak şekilde düzenleyeceğini belirtti.

İran'ın nükleer anlaşmadan çekilmeyi ve bunu ihlal etmek istemediğini dile getiren Kemalvendi, "Bundan sonra 2 adım daha atacağız. Ümit ediyorum Avrupa ülkeleri 60 gün içinde sözlerini yerine getirir ve bizim bir sonraki adımı atmamıza ihtiyaç kalmaz." dedi.

Kemalvenndi, "Avrupa ülkeleri üretim kapasitesinin bu sınırda kalması için bir şeyler yapmalılar." ifadelerini de kullandı.

UAEK’ya üretim düzeyi ile ilgili teknik detayların bildirildiğini ifade eden Kemalvendi, İran’ın 4 gün içinde uranyumu yüzde 20 zenginleştirmeye başlayabileceğini söyledi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler