Rusya: ABD'nin Türkiye'ye S-400 ültimatomu vermesi kabul edilemez

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, "ABD'nin Türkiye'ye S-400 ültimatomu vermesi kabul edilemez." dedi.

ABD'nin, Türkiye'ye S-400 füze savunma sistemi hakkında son kararını vermesi için iki hafta süre tanıdığı, füzeleri satın almak için yaptığı anlaşmaya sadık kalması durumunda yaptırımlarla karşı karşıya kalacağı öne sürüldü.

İddialara göre Türkiye, Haziran ayının ilk haftasının sonuna kadar Rusya ile yaptığı anlaşmayı iptal edip ABD'den Patriot hava ve füze savunma sistemlerini satın almaya karar vermezse, F-35 savaş uçağı programından çekilmesi gerekecek, ABD yaptırımlarına maruz kalabilecek ve NATO'nun tepkisiyle karşı karşıya kalacak.

Türkiye'nin S-400 tedariki, ABD Kongresi'nin 2017 Ağustos ayında çıkardığı ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamına giriyor. Bu yüzden Kongre'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması ihtimal dâhilinde.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, “Bu tür ültimatomların kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer Türkiyeli yetkililerin S-400 anlaşmasının tamamlandığını ve uygulanacağını defalarca tekrarladığını söyledi.

Öte yandan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar S-400 savunma sistemi için askerlerin Rusya'ya eğitime gittiğini açıkladı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler