Cumhurbaşkanı: İstanbul’da ezan sesleri kesilene kadar hesaplaşmaları bitmeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İstanbul'u kaybetmenin acısını 566 senedir içlerinden atamayanlar var. İstanbul’un semalarında ezan sesleri kesilene kadar hesaplaşmaları bitmeyecek ." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen İstanbul’un Fethi’nin 566’ncı yılı kutlamaları ve iftar programına katıldı.

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan-ı Şerif’in son beşinci gününe girildiğine dikkati çekerek, vatandaşların Ramazan ayını tebrik ederek, Cuma gecesi idrak edilecek Kadir Gecesi’ni de kutladı.

Bugün tarihin en önemli dönüm noktalarından biri olan İstanbul’un Fethi’nin 566’ncı yıl dönümü olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fethin 566’ncı sene-i devriyesinde İstanbul’un kapılarını İslam’a açan Fatih Sultan Mehmet Han’ı selamlıyorum. Daha 21 yaşındaki bir cihan hakanını yetiştiren Akşemseddin Hazretleri’ni selamlıyorum. Resulü Ekrem Aleyhissalatu Vesselam Efendimizin ‘O ne güzel ordudur’ diyerek övdüğü Fatih’in kahraman neferlerini selamlıyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul, Osmanlı’nın yedinci kuşatmasında ve yedinci Osmanlı padişahı tarafından fethedildi ancak İstanbul’a dair hesaplaşma tam 566 yıldır hiç bitmedi, hiç eksilmedi. İstanbul’u kaybetmenin acısını tam 566 senedir içlerinden atamayanlar var.” diye konuştu.

“Bugün Batı dünyasında adeta bir veba gibi yayılan ırkçılık akımının temel motivasyonlarından biri, Megalo İdeası ve onu temsil eden İstanbul’dur” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Daha iki ay önce Cuma namazı kılan 52 Müslümanı vahşice şehit eden Yeni Zelendalı teröristin ‘Ayasofya’yı minarelerden kurtaracağız.’ diyerek tehditler savurması asla tesadüfi değildir. Bu katilin silahına kazımış olduğu tarih, isim ve sembollere kadar hepsi 566 yıldır sönmeyen bir nefret ateşinin yansımasıdır.”

“İstanbul’un semalarında ezan sesleri kesilene kadar hesaplaşmaları bitmeyecek”

Gezi olayları sırasında şehrin duvarlarını “Zulüm 1453’te başladı” sloganlarıyla kirletenlerin de aynı zihniyetin mensupları olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölücü örgütün çukur terörü sırasında vatandaşlarımızın evleriyle beraber tarihî camilerimize saldırmasının, Kur’an kurslarımızı ateşe vermesinin gerisinde de aynı sebep vardır. 1915 Olayları üzerinden milletimizi karalayanlar ile Pontus soykırımı iftirası atanlar da hep aynı niyetleri taşıyorlar. Hedefleri, İstanbul’un fethiyle sembolleşen medeniyet değerlerimizi, Anadolu’ya asıl kimliğini kazandıran Türk İslam mirasını bu topraklardan kazıyıp atmaktır. İstanbul’un semalarında ezan sesleri kesilene kadar bu hesaplaşma asla bitmeyecektir.” dedi.

“İstanbul’a baktığında sadece rant gören, çıkar gören muhterislerin bu şehri yağmalamasının önüne geçtik.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’a yaptıkları yatırım ve hizmetlerle şehrin çehresini değiştirdiklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un Fethi’nin 566’ncı yıl dönümünü tekrar kutlayarak, Fatih Sultan Mehmet Han’a ile İstanbul fethinin şehit ve gazilerine rahmet diledi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler