İtikâf için camiye kapandılar

Ramazan'ın önemli ibadetlerinden biri olan itikâf sünnetini yerine getirmek isteyen Gaziantepliler, kent genelindeki 100'ün üzerindeki camiye kapanarak, günlerini ibadetle geçiriyor.

Ramazan'ın önemli ibadetlerinden olan itikaf sünneti, Ramazan'ın son on gününe girildiğinden bu yana İslam alemi camilerde ihya ediliyor.

Hazreti Muhammed'in terk etmediği ibadetlerden olan itikaf, tüm yurtta ihya edildiği gibi Gaziantep'te de belirlenen camilerde büyük bir feyizle yerine getiriliyor.

Gaziantepliler, Ramazan'ın son on gününde dünyayla bağlantılarını keserek ibadet için camilere kapandı. İtikâf sünnetini yerine getirmek ve kendi nefisleriyle baş başa kalmak isteyenler, Ramazan'ın 19'ncu gününden itibaren İl Müftülüğü tarafından kentte belirlenen camilerde itikâfa girdi.

Gündüzleri Kur'an'ı Kerim ve dini kitap okuyup, nafile namazları kılarak geçiren Müslümanlar, geceleri ise camide ibadet ederek vakitlerini değerlendiriyor. Mukabele yaparak Kur'an'ı Kerim'i okuyan ve bu son on günü dolu dolu geçirmek isteyen Müslümanlar, günün büyük bir bölümünü ibadetle geçiriyor.

Gece-gündüz camide kalan Müslümanlar, tüm ihtiyaçlarını da burada karşılayarak zamanlarını sadece ibadetle geçiriyorlar. İtikâfa girenler, Ramazan'ın son on gününde saklı ve bin aydan da hayırlı olduğu belirtilen Kadir Gecesi'nin sevabına erişmeyi arzuluyor.

Gaziantep İl Müftülüğünce, bu Ramazan kent genelindeki 100'ün üzerindeki camide itikâfa girilmesi için hazırlık yapıldı.

Gaziantep'in Şahinbey ilçesinin Kepenek Mahallesi'ne bölgenin önemli alimlerinden olan Şeyh Fethullah tarafından Miladi 1564, Hicri 971 yılında yaptırılan ve halk arasında "Şıh Camii" olarak da bilinen Şeyh Fethullah Camii'nde bu sene 6 kişi itikafa girdi. Şeyh Fethullah Camii ve kentteki diğer camilerde itikâfa giren Müslümanlar, Ramazan'ın son on gününde dünyayla bağlantılarını kesiyor.

Şeyh Fethullah Camii'nde, Ramazan ayının son on gününde, oruçlu olarak gece-gündüz bir cami içinde kalarak itikâfa girenler, Hazreti Muhammed'in önemli bir sünnetini yerine getirmenin sevincini yaşıyor.

Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, İl Müftülüğü olarak, itikâf sünnetinin ihya edilebilmesi için merkez Şehitkamil ve Şahinbey ilçelerindeki camiler başta olmak üzere kentteki 100'ün üzerinde camiyi itikâf için tahsis ettiklerini söyledi.

"Peygamberimiz Ramazan'ın son 10 gününde itikâfa girerdi"

İtikâfın, Ramazan ayının ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyen Çelik, "Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammet Mustafa (Sallallahu Aleyhi Vesellem) Ramazan'ın son on gününde hayatı boyunca yani oruç farz kılındıktan itibaren Medine döneminde Mescid-i Nebevi'de itikâfa girmiştir. Bu bakımdan günümüzde itikâfa giren kardeşlerimizin sayısında bir hayli artış var. Biz onlara imkan tanıdık. İlimizde 100 camide itikâfa girmek isteyenlere hizmet etmek istiyoruz." dedi.

Şeyh Fethullah Camii İmam Hatibi Hüseyin Yıldırım, manevi havası ve tarihi özelliği nedeniyle halk arasında "Şıh Camii" olarak da bilinen camilerinde asırlardır Hazreti Muhammed'in sünnetlerinden olan itikâfa sünnetinin yerine getirildiğini belirtti.

Yıldırım, "İstanbul'daki Eyüp Sultan ne ifade ediyorsa Şıh Camii'de aynı anlamı ifade ediyor ve manevi açıdan Gaziantep'in en önemli camilerinden birisi Şıh Camii'dir. Ben bu caminin imamı olarak özellikle yerli turistlerin grup grup camimizi ziyarete geldiklerini, camimizin manevi havasından istifade etmek için grup grup geldiklerine şahit oluyorum. Dolayısıyla durum böyle olunca on bir ayın sultanı olan Ramazan ayı içerisinde olunca ve bir de Peygamber Efendimizin itikaf sünneti de buna eklenince tabi bunlar insana bambaşka bir güzellik katıyor. Her sene zaten bu camide itikâfa giriliyor." şeklinde konuştu.

"Ramazan'ın manevi ikliminden faydalanmak için itikâf önemlidir"

İtikafın adeta bir nefis eğitimi ve terbiye sistemi olduğuna işaret eden Yıldırım, "İtikâf çok çeşitli, manevi yönleri geniş olan bir kavram.  İnsan Ramazan'da özellikle itikâfta aynen nefsini terbiye için sürekli bir manevi tezkiye, antrenman ve temizlenme ile bunu gerçekleştirmek istiyor. Nasıl ki maddi şeylerin bir çalışma ve temizlik süreci varsa itikafta da nefsimizin Kur'an-ı Kerim'de Allah-u Teala'nın 'Nefsini tezkiye edenler, nefsini temizleyenler kurtuluşa ermiştir.' diyor. Dolayısıyla itikâfta da insan nefsini bütün kötülüklerden ve günahlardan sadece camide, Allah'ın evinde, Allah ile baş başa nefsini terbiye ediyor, temizliyor. Allah hepimize inşallah böyle Ramazan'ın manevi ikliminden ve itikâfın bu manevi havasından faydalanmayı nasipdar eylesin." ifadelerini kullandı.

İtikâfa giren vatandaşlardan Battal Yaşar da itikâfın Hazreti Muhammed'in terk etmediği bir sünneti olduğunu belirterek, peygamberimizin bu sünnetini ihya etmek için itikâfa girdiğini söyledi.

"Peygamberimizin sünnetini yerine getirdiğimiz için mutluyuz"

Yaşar, "Peygamberimizin sünneti benim ve tüm Müslümanlar için önemlidir. İtikâfta bunların içerisine girer. İtikâf; kendimizle baş başa kalmak, Allah'a yaklaşmak, günahlarımızdan arınmak için özellikle de Ramazan'ın son on gününde yaptığımız bir ibadettir. Ramazan ayı zaten Kur'an ayıdır. İtikâfı, Kur'an-ı Kerim okumakla, ibadetle geçiriyoruz. Peygamberimizin sünnetini yerine getirdiğimiz için mutluyuz. Peygamberimizin her sünnetini yapmak bizim için bir gururdur ve mutluluk kaynağıdır." dedi.

"Kadir Gecesi'ni yakalamak için itikâfa girdik"

Ramazan'ın son on gününü itikâfa girerek geçirmek istediğini ve 3 yıldır bu sünneti ifa ettiğini aktaran Ramazan Avan ise şunları söyledi:

"Allah'ın Resul'ünün sünnetini yerine getirmek için itikafa girdik. Peygamber Efendimiz de Ramazan'ın son on gününde itikâfa girdiği için burada itikafa girdik. Hatta Peygamber Efendimizin Ramazan'ın son 20 gününde itikâfa girdiği söyleniyor. İtikâfa girmenin kat kat sevabı vardır. Kur'an-ı Kerim bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi'nde indiği için biz de Kadir Gecesi'ni yakalamak için itikâfa girdik." (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler