Suriyelilerden

İç savaş nedeniyle Türkiye’ye yerleşen ve yıllar sonra bir bayramı ülkelerinde geçirecek olmanın sevincini yaşayan Suriyeliler, ülkelerindeki savaşın bitip tamamen dönmek istediklerini söylediler.

Ülkelerinde yaşanan savaştan dolayı ailelerini, yakınlarını ve doğup büyüdükleri toprakları terk ederek Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Suriyeliler, yıllardır bayramları kendi ülkelerinde geçirememenin hüznünü yaşıyor.

Suriye’de savaşın sona erdiği ve güvenliği sağlanan bölgelere, Türkiye tarafından verilen izinle geçen Suriyeliler, bayramı ülkelerinde aileleri ve yakınlarıyla geçirme fırsatı bulacak.

Ramazan Bayramı’nı ülkelerinde yakınlarıyla geçirmek isteyen Suriyeliler, Gaziantep, Kilis ve Hatay Valilikleri tarafından oluşturulan randevu sistemlerine kaydını yaptırarak, sınır kapılarındaki işlemlerin ardından ülkelerine geçiyorlar.

Ramazan Bayramı’nı Suriye'nin Azez, Cerablus, Soran, Mare, Aktarin, Çobanbey, Afrin ve El-Bab ilçesi ile köylerindeki yakınlarının yanında geçirmek isteyen Suriyeliler; Kilis Öncüpınar, Hatay Cilvegözü ve Gaziantep Karkamış Gümrük Kapısı’ndan ülkelerine gidiyorlar. Bu kapsamda randevu alan 22 bin 500 Suriyeliden 17 bini ülkelerine geçti.

Yıllar sonra bayramı ülkelerinde geçirebilecek olmanın sevincini yaşadıklarını belirten Suriyeliler,  bir an önce savaşın bitmesini ve artık ülkelerinde yaşamlarını sürdürmek istediklerini söylediler.

5 yıl önce ailesinin geçimini sağlayabilmek için Türkiye'ye gelerek İzmir’e yerleştiğini ve İzmir’de de bir lokantada çalıştığını belirten Yusuf Gizgez, yıllar sonra ilk defa bayram için ülkesine gideceği için çok mutlu olduğunu söyledi.

“Bu savaşlar bitsin ve herkes kendi ülkesine dönsün”

Suriye'deki iç savaşın bitmesini ve tamamen ülkesine dönmek istediğini söyleyen Gizgez, “Ben 5 yıldır Türkiye’deyim. İlk defa bayram için ülkeme gideceğim. Annemi ve babamı görmek için gidiyorum, onları ziyaret edeceğim. Savaşın bitmesini istiyoruz. Herkes inşallah kendi topraklarına döner. Annem, babam ve ailemin hepsi Suriye’de, onları elbette çok özledim. Suriye'de savaştan dolayı iş yoktur. Burada çalışarak onların geçimini de sağlıyorum.” dedi.

“Bir an önce bu savaşın bitmesini istiyoruz”

5 yıl önce amcası ile Türkiye’ye geldiğini dile getiren Muhammed Yusuf da “Bayram için Suriye’ye gideceğim. Ailem Suriye’de, onları ziyaret edeceğim. Bayramdan sonra tekrar döneceğim. Ama Suriye’de savaş biterse tamamen ülkemize dönebileceğiz. Bir an önce bu savaşın bitmesini istiyoruz." şeklinde konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler