Kadir Gecesi için camilere akın eden Mardinliler, gece boyunca ibadet edip Kur’an-ı Kerim okudu, İslam âleminin içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulması için dua etti.

Mardin merkez ve ilçelerinde büyük camilerde Kadir Gecesi programları düzenlendi. Kent merkezlerindeki camilere akın eden halk, gece boyunca ibadet etti. Kur’an-ı Kerim’in okunduğu, Mevlidi Şerif’in okunduğu programlarda, İslam ümmeti için dualar edildi. 

Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı ve bin aydan daha hayırlı olarak kabul edilen Kadir Gecesi’nde camiler ibadet etmek isteyen Müslümanlarla doldu taştı. Mardin merkez ve ilçelerinde Kadir Gecesi için camilere akın eden Müslümanlar, huşu içinde ibadetlerini gerçekleştirdiler.

Genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle Kadir Gecesi'ni ihya etmek için camilerdeki “Kandil Özel” programlarına katılan vatandaşlar, bin aydan daha hayırlı geceye kavuşmanın sevincini yaşadı. 

Her yaştan insanın yoğun ilgi gösterdiği Kadir Gecesi programlarında Kur’an-ı Kerim ve mevlit okunarak ilahiler seslendirildi. Bol bol duanın edildiği programlarda tesbihat namazı kılındı, vaazlar edildi. Programda çeşitli ikramlar dağıtıldığı görülürken gecenin ihyasının sabaha kadar süreceği açıklandı.

Zulmün izlerini duvarlarında taşıyan camide Kadir Gecesi ihya edildi

Mardin’de bir dönem ahır olarak kullanılan 8 asırlık Ulu Camii, duvarlarında taşıdığı izlerle tarihi bir vesika olarak döneminin şahitliğini yaparken, uzun süredir devam eden restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla geçtiğimiz günlerde ibadete açılmıştı. Mardinliler, 4 yıl aradan sonra tarihi camide ibadet etmenin sevincini yaşadı.

800 yıllık tarihi camide vaaz veren Kızıltepe İlçe Müftüsü Mahsum Taşçı, bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu hatırlatarak, gecenin nasıl ihya edilmesi konusunda vatandaşları bilgilendirdi. Müftü Taşçı, “Bu gece Kur’an-ı Kerim indirilmeye başlandığı için bol bol Kur’an okuyun ve namaz kılın.” diyerek tavsiyelerde bulundu.

Geceyi ihya edenler duygularını İLKHA ile paylaştı

Kadir Gecesi ihya etmek için camiye geldiğini kaydeden Fatma Yertüt, “Bütün İslam âlemine hayırlı uğurlu olsun. Allah namazımızı orucumuzu kabul etsin. İslam ümmetine dua edeceğiz. Bugün elimizden ne geliyorsa onu yapacağız.  Namaz kılacağız, Kur’an-ı Kerim okuyacağız, dua edeceğiz. Allah’ı hem seviyoruz hem de korkuyoruz, bu yüzden hem kendimiz için hem de ümmet için dua edeceğiz. ” dedi.

Abdülbaki Kaçıhan ise, “Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlı bir gecedir. Bu kadar Müslümanı bir arda görmenin sevincini yaşıyoruz. Umarım ki dünyanın her tarafında Müslümanlar bu şekilde huzur içerisinde ibadetlerini yerine getirirler. Bu güne de hizmet veren gerek katkılarını yapan gerek dualarını sunan bütün arkadaşlara imamlara sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Allah herkesten razı olsun.” diye konuştu. 

Kadir Gecesi’ni ihya etmek için camiye geldiğini belirten Selhattin Turgut, “Bugün Kadir gecemizdir, tarihi bir camide bütün Müslüman kardeşlerimizi bir arada görmekle çok sevinçliyiz. Allah hayırlı uğurlu etsin.” dedi

Çınar Acar adlı çocuk ise “Bugün Kadir Gecesi’ydi, burada olmak bize mutluluk verdi. Hocamızla beraber namazımızı kıldık, ibadetlerimizi yaptık. Şeker dağıtıp sonra eve gideceğim.” dedi.

Helin Dengi adlı kız çocuğu da şunları söyledi:  “Kadir Gecesi olduğu için gündüz oruç tuttum, şimdi de namaz kılmak, Kur’an okumak ve teravih namazı için camiye geldik. Bu gece Kadir Gecesi… Bu ayda Kur’an ayı indirilmiş, Kadir geceniz mübarek olsun.”

Ahmet Kılıç ise “Kadir Gecesi’ni tarihi camide ihya etmek çok güzeldir. Malum 4 yıldır bu tarihi cami restorasyondaydı. Uzun bir aradan sonra tekrar bu camide namaz kılmak, ibadet etmek çok güzeldir. Rabbim Filistinli kardeşlerimize de merhamet etsin. Bugün özellikle onlara dua edeceğiz inşallah. Rabbim kafirlerin zulmünü Müslümanların üzerinden kaldırsın.” dedi.  

Süleyman Aslan da duygularını şu şekilde dile getirdi: “Allah tüm Müslümanların hayrını kabul etsin baya teveccüh vardı. Elhamdülillah böyle hayırlı günlerde halkımız çok teveccüh ediyor. Alla hepsinin hayrını kabul etsin. Keşke tüm günlerimiz kandil günü ibadeti olsa tüm Müslüman kardeşlerimiz böyle ibadetlere katılsa böyle namaza icabet etseler çok seviniyoruz. Allah tüm Müslümanların yaptıkları ibadetleri kabul etsin şimdiden herkesin Ramazan bayramı Mübarek olsun.”

Halkın yoğun katılım gösterdiği Kadir Gecesi programları, yapılan ikram ve okunan duanın sona erdi. (M. Salih Keskin, Mehmet Aslan – İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler