Camiye sığmayan cemaat namazı dışarıda kıldı

Kadir Gecesi münasebetiyle camiye akın eden Adıyamanlılar, yer bulamayınca cami avlusunda namaz kıldılar.

Kadir gecesi münasebetiyle Adıyaman'ın tarihi Ulu Camii'nde İl Müftülüğü tarafından düzenlenen Kadir Gecesi programında cemaat camiye sığmadı.

Hüseyin Kandemir'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, cami imam hatiplerinden Şevket Durgun ve İsmail Erdoğan'ın okuduğu mevlid-i şerifle devam etti. Camiyi dolduran cemaate Kadir Gece'sinin kıymetini anlatan İl Müftüsü Mehmet Taşcı, bu gecenin dolu dolu Allah'ın rızasına uygun olarak yaşanması gerektiğini vurguladı.

"Böyle bir gecede nasıl uyuyacağız, uyumak olur mu?"

Bu gece birçok caminin Müslümanların ibadet etmesi için açık olacağını belirten Taşçı "Allah'ın istediğini uygun bir şekilde yaşadığımız, ihya ettiğimiz müddetçe bu gecede bir ömre bedel bir ibadet yapmış olacağız. Böyle bir gecede nasıl uyuyacağız, uyumak olur mu?" diye sordu.

Bu aya ve bu geceye bizleri ulaştıran Allah'a hamd eden Taşçı daha sonra şöyle devam etti:

"Bin aydan daha hayırlı olan bu geceyi şanına yakışır bir şekilde İhya etmeyi nasip etsin. Bu geceyi diğer gecelerden ayıran, bu geceyi Kadir ve kıymetli yapan, bu gecede Kur'an-ı Kerim'in inmiş olmasıdır. Her kim ki Kur'an'la irtibatı yoksa her ne kadar aramızda gezse de o canlı bir cenazedir. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Takriben 80 yıl ortalama bir insan ömrü kadardır." ifadelerini kullandı.

Allah Resulü'nün Ramazan'a ve özellikle son 10 gününe büyük bir ehemmiyet verdiğini belirten Taşçı "Allah Resulü Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesellem) Hicret'in 2'nci yılında orucun farz kılınması ile beraber Ramazan'ın son 10 gününü itikâf ve mescitte geçirmiştir. Olaki Kadir Gecesi 27 değil de son on günün tekli günlerinde olabilir diye. Bu geceyi kaçırmama adına Allah Resulü (Aleyhisselatu vesselam) son 10 günü böylelikle mescitte geçirmiştir. Bizlerin de bu şekilde Allah Resulü Aleyhisselam'ın yapmış olduğu ibadetleri yerine getirerek hayatımızı onun hayatına uyarlayarak Allah'ın rızasına nail olmamız gerekmektedir." dedi.

Kur'an'ın indiği ramazan ayı ve Kadir Gecesi'nde Müslümanların Kur'an'la hemhal olmaları gerektiğini vurgulayan Taşçı "Kur'an okumayı biliyorsanız onu hayatınıza tatbik edin, her gün Kur'an'a dokunun, Kur'an hayatınızda yer alsın." ifadelerini kullandı. (Cemil Özdaş İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler