Kadir Gecesi’ni ihya etmek için camilere akın ettiler

Mardin'in Nusaybin ve Midyat ilçelerinde halk, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi'ni camilerde ihya etti.

Mardinin Nusaybin ve Midyat ilçelerinde halk, Kadir Gecesi’ni ihya etmek için camilere akın ettiler. Cami içinde yer bulamayanlar cami dışında saf tuttu.

Bin aydan daha hayırlı olarak kabul edilen Kadir Gecesi’ni camilerde ihya etmek isteyen Nusaybinliler camilere ibadet etmek için akın etti. İlçedeki bütün camilerde Kadir Gece’si için programlar yapılırken camiler doldu taştı.

İlçenin tarihi camisi olan Zeynel Abidin Camisi için Nusaybin müftülüğü özel program yaptı.

Akşam ezanıyla beraber iftarlarını açan Nusaybinliler Kadir Gecesi’ni tarihi camide ihya etmek için çocuklarıyla tarihi camiye akın etti.

Cami içerisi tıklım, tıklım dolarken erken gelmeyenler içerde kendilerine yer bulamadı. Cami avlusunda hasır sererek cemaatle saf tuttu.

Yatsı ezanıyla başlayan program teravih namazından sonra Kur'an-ı Kerim tilaveti ile devam etti Kur'an-ı Kerim tilavetinden sonra İlçe Vaizi Mehmet Şara, Kadir Gecesi'nin önemini anlatan sohbet yaptı.

Yapılan sohbetten sonra program Mewlid-i Şerif okundu, ilahiler seslendirildi. Bol bol duanın edildiği programlarda tesbihat namazı kılındı. Program, İlçe vaizi Mehmet Şara'nın duasıyla sona erdi.

Nusaybinlilerin yoğun ilgi gösterdiği programda kadınların cami avlusunda uzun saflar oluşturduğu gözlendi.

Program sonrası halk, Zeynel Abidin ve kız kardeşi Sitti Zeynep'in türbesini ziyaret ederek dua etti.

Cami çıkışı vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu. 

Midyat’ta Kadir gecesi dualarla ihya edildi.

Bin aydan hayırlı olarak bilinen Kadir Gecesi, Mardin'in Midyat ilçesinde dualarla ihya edildi.

Hacı Kasım Altunkaya Camii'nde düzenlenen program kapsamında Midyat İlçe Müftüsü Mehmet Şafi Bilik, cemaate yatsı ve teravih namazını kıldırdı.

7'den 70'e birçok kişi, kılınan namazların ardından okunan Kur'an-ı Kerim ve mevlid-i şerifi dinledi ve dualar edildi.

Çeşitli ikramların yapıldığı gecenin son saatlerinde tesbih namazı kılındı. Tan yeri ağarıncaya kadar cami cemaatinden kimisi Kur'an-ı Kerim okudu, kimisi de başka ibadetlerle meşgul oldu.

İLKHA'ya konuşan Midyat İlçe Müftüsü Mehmet Şafi Bilik, bu gecenin Hazreti Muhammed'e Kur’an-ı Kerim'in nazil olmasıyla birlikte bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

Müslümanlar olarak bu geceyi en iyi şekilde değerlendirmemiz gerektiğini ifade eden Bilik, şunları  söyledi:

Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır.' diye buyuruyor Allah celle celalühü. Kadir  Gecesi, efendimizin hayatında çok önemli bir dönüm noktasıdır. Kur’an’ın indirilmeye başlandığı gecedir. Bin ay demek, 80 küsur yıl yani bir ömre tekabül ediyor. Eğer indirildiği gece bu kadar değerliyse, insanın yaşantısına ve ruhuna eğer inerse o zaman Allah katındaki değerinin artacağına kuşku yoktur. Müslümanlar olarak da bizim için bir dönüm noktası olması gerekiyor. Bu gecede geçmişimizin bir muhasebesini yaparak Allah’ın razı olacağı bir kul nasıl olması gerekiyorsa o şekilde idrak etmemiz gerekir.

Vatandaşlar, bu gecenin Müslümanların kurtuluşuna vesile olması duasında bulundular. ((Cihat Şayık,Süleyman Tunç-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler