Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Ruhani, bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ikili ilişkileri konu alan bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İRNA'da yer alan habere göre, Erdoğan telefon görüşmesinde yaptığı açıklamada İran ve Türkiye'nin bölgenin iki dost ve kardeş ülkesi olduğunu ve ikili işbirliğinin artmasının iki ülke halkı ile bölgenin yararına olacağını dile getirdi.

Tahran-Ankara ilişkilerinin özellikle ekonomik alanda gelişmesinin önemine dikkati çeken Erdoğan, "İran ve Türkiye, işbirliği ve ilişkilerini geliştirerek, bölge istikrar ve güvenliğinin gelişmesine ve terörle mücadelenin daha etkin hale gelmesine katkıda bulunabilir." dedi.

ABD'nin İran yaptırımlarının da tek taraflı ve insafsızca olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Asla bu zalim yaptırımları kabullenmeyiz ve İran'la dostluk ve işbirliğini artırmayı hedefliyoruz." diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Ruhani ise Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde, "İslam dünyasının iki güçlü ve etkin gücü olarak İran ve Türkiye, ilişki ve işbirliğini geliştirerek bölge istikrar ve güvenliğinin artmasına katkı sağlayabilir." ifadelerini kullandı.

Ruhani, Tahran'ın iki ülke ekonomik ilişkilerin gelişmesi ve para birimlerinin kullanılması yönündeki kararlılığının sürdüğünün altını çizdi.

Sudan, Libya, Yemen ve Afganistan gibi ülkelerde halkın kanının akmaya devam ettiğine değinen Ruhani, "İran ve Türkiye birbirinin yanında yer alarak ve diğer kardeş ve dost ülkelerle birlikte bu tehlikeli ve esef verici süreci sonlandırabilir ve İslam dünyası ve bölge sorunlarını çözüme kavuşturabilir." ifadesini kullandı.

İran-Türkiye işbirliğinin terörle mücadele sahasında gelişmesi gerektiğine işaret eden Ruhani, iki ülke ortak sınırlarının güvenliğinin artmasının önemli olduğu belirtti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler