​İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, "Avrupalılar, nükleer anlaşma ile alakası olmayan konularda İran'ı eleştirecek durumda değiller. Batı’nın bölgemizdeki politikaları zarardan başka hiç bir şey getirmemiştir." dedi.

ABD’nin yaptırımları ve nükleer anlaşmadan geri çekilmesini konu alan bir programa katılan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, birkaç yabancı yetkilinin Tahran’a yapacağı ziyaretine açıklamalarda bulundu.

Zarif, "Bana göre, Japonya Başbakanı ve Almanya Dışişleri Bakanı'nın Tahran ziyaretinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Ruhani'nin Bişkek ziyareti, ülke liderleriyle görüşme fırsatı sağlayabilir. Ayrıca İran İslam Cumhuriyeti'ne geleceği ve politikalarını açıklama hususunda bir fırsat sağlayıp tüm dünyayı hedef alan politikalarla başa çıkmak için bir çözüm bulmak için yardımcı olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

"Almanya tarafı Tahran’da, Avrupa'nın taahhütlerini yerine getirmemesi konusunda bir yanıt verecek mi?" sorusu üzerine, Zarif, şu yanıtı verdi: "Avrupalılar, nükleer anlaşma ile alakası olmayan konularda İran'ı eleştirecek durumda değiller. Batı’nın bölgemizdeki politikaları zarardan başka hiç bir şey getirmemiştir. Almanya gibi bazı ülkeler, Yemen halkını bombalamak için Suudi Arabistan'a silah satışını durdurdu, ancak Batı genellikle otoriter rejimlerin suç işlemesine izin veriyor."

Zarif, sözlerini şöyle sürdürdü: "Avrupalılar ve nükleer anlaşmada kalan diğer tarafların görevi, İran'ın ekonomik ilişkilerinin durumunu normale döndürmektir. Onlar bunun ne kadar ilerlediğini söylemeliler. Nükleer anlaşmada atılan adımlar değil çıkacak sonuç çok önemli. Çalıştık ama sonuç çıkamadı gibi sözleri doğru bulmuyorum. Biz de bundan sonra onların yaptıklarının aynısını uygulayabiliriz."

İran'ın Batı'ya yönelik nükleer restine değinen Zarif, "Onlar bir şey yaparlarsa, kendi sorumlulukları yönünde olduğunu biliyorlar. Biz de eylemlerimizi ya durdururuz ya da onların hareketlerine göre gerekli kararlar alırız." diye konuştu.

Zarif, İran’ın füze gücü konusunda fotoshop yaptığını ileri süren Amerika Dışişleri Bakanlığının İran işleri grubu Başkanı Brian Hook’un iddiası hakkında ise "Göreceğiz. ABD'nin politikaları yalnızca İran’ı değil tüm dünyayı hedef alıyor." değerlendirmesinde bulundu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler