İstanbul'da

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü ile alanında uzman 25 danışmanın katkılarıyla hazırlanan "Kentsel Tasarım Rehberi"nin tanıtımı yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü ile İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi mimarlık bölümlerinden, alanında uzman 25 danışmanın katkılarıyla hazırlanan "Kentsel Tasarım Rehberi"nin tanıtımı yapıldı.

"Kentsel Tasarım Rehberi"nin tanıtım programında konuşan İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, "İstanbul'un yaşam kalitesi yüksek, tarihi değerlerine saygılı ve daha sağlıklı bir kent haline getirilmesi için gerekli çalışmalar yapılmıştır" dedi.

Kentin fiziksel gelişimini kontrol altına almak, mevcut durumları değerlendirmek, iyileştirmek ve geleceği sağlıklı bir şekilde kurmak adına hazırlanan kitaplar; çalışma, sokak ve parkların tasarımı, uygulama, bakım-onarım süreçlerinde yaşanan problemlerin minimize edilmesi ve ilgili birimlere yol gösterici olması yönüyle de rehber niteliği taşıyor.

Bağcılar'da bir otelde düzenlenen programa katılarak bir konuşma yapan İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, "İstanbul yenilikçi, çağdaş, teknolojik gelişmelerde üstlendiği öncülüğünü, kentsel yenilenme ve kamusal yaşam kalitesinin geliştirilmesi konularında da sürdürerek ülkemiz içindeki kentlerimize örnek olmaktadır." dedi.

Yapılan çalışma ile İstanbul'un sürdürülebilir bir şehir olabilmesi adına önemli bir adım olduğunu vurgulayan Baraçlı, "İleriye dönük olarak sürekli adım atılması gerekiyor. Bugün yapılan bu çalışma gelecekte yapılacak olan başka çalışmaları besleyecek kaynak niteliği taşımaktadır. İstanbul sokakları ve parkları özelinde hazırlanan bu çalışmanın başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye genelinde hayata geçirilmesi gerekiyor. Kurumsallığın ve kurumsal hareketlerin bireysellikten çıkması ile sürdürülebilirliğin sağlanması adına bu gibi çalışmalar önemlidir. İstanbul'un yaşam kalitesi yüksek, tarihi değerlerine saygılı, güvenli, yenilikçi, kapsayıcı, sürdürülebilir ve daha sağlıklı bir kent haline getirilmesi için, evrensel standartlardaki modernleşme süreci planlarına temel oluşturmak amacıyla, kentsel tasarım alanında yasal mevzuat ile uygulanabilirliği konusunda gerekli çalışmalar yapılmıştır." şeklinde konuştu.

İBB'nin her alanda Türkiye'ye örnek teşkil edecek projelere imza attığını kaydeden Baraçlı, "İstanbul özelinde düşünüldüğünde yaşanılabilir kentler ve engelliler için engelsiz şehir mantığı ile 2017 yılı 'Sürdürülebilir İstanbul Kentsel Tasarım Rehberi' dikkate alınarak planlama ve tasarıma yönelik hususların standart bir hale getirilmesi ve bu standartların sürdürülebilir bir şekilde uygulanması, kurumsallaşma adına çok önem taşımaktadır." ifadelerini kullandı. (Nizamettin Aşkın-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler