İran ve ABD arasında yeni gerginlik

​İran'ın, ABD'ye ait İHA'yı düşürmesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump'ın İran’ı vurma planına onay verdiği ancak daha sonra bu karardan vazgeçtiği ileri sürüldü.

ABD basınından New York Times, ABD insansız hava aracının İran tarafından düşürülmesinin ardından Donald Trump’ın İran’ı vurma planına onay verdiğini ancak daha sonra bu karardan vazgeçtiğini ileri sürdü.

Gazete, hükümete yakın bir kaynağa dayandırdığı haberde, Trump’ın aralarında birçok radar tesisi ile füze bataryalarının olduğu İran’daki hedeflere saldırı düzenlenmesi fikrini önce kabul etmesine rağmen, kısa bir süre sonra bu planı durdurduğunu öne sürdü.

Trump, ABD ordusuna ait bir İHA’nın İran tarafından düşürülmesinin ardından dün sosyal medya hesabı Twitter üzerinden, "İran çok büyük bir hata yaptı!" açıklamasında bulunmuş, daha sonra da bunun bir insani hata olabileceğini belirterek, İran’ın böyle bir hareketi bilinçli yaptığına inanmanın kolay olmadığını bildirmişti.

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Federal Havacılık Dairesi (FAA), Basra ve Umman Körfezleri’nin İran hava sahasında kalan bölgelerine uçuş yasağı getirdi. FAA, Twitter üzerinden yayınladığı mesajla ABD’de kayıtlı uçakların, konuyla ilgili ikinci bir açıklamaya kadar söz konusu bölgede uçamayacağını duyurdu. Duyuruda, bölgede yoğunlaşan askeri faaliyetler ve artan siyasi gerilimin, sivil havacılık bünyesindeki uçaklar için bir tehlike oluşturabileceği vurgulandı. İran dün Hürmüz Boğazı yakınlarında, kendi hava sahasında seyreden ABD’ye ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüğünü açıklamıştı. Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) da olayı doğrulamış ancak hava aracının uluslararası hava sahasında olduğunu öne sürmüştü.

İran tarafındaki açıklamalar

İran Devrim Muhafızları’nın haber sitesi Sepah, casus drone’un İran’ın güneyinde, Körfez’deki Hürmüzgan eyaletinde vurulduğunu yazdı. Yarı resmi Fars haber ajansıyla hava aracının vurulmasında İran’ın beş yıl önce kullanmaya başladığı yerel üretim "3 Khordad" füze sisteminin kullanıldığını bildirdi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif Twitter'dan paylaştığı mesajında drone'un İran hava sahasını ihlal ettiğini bir kez daha yineledi. Drone'un Birleşik Arap Emirlikleri'nden kimliğini gizleyerek havalandığını savundu.

Twitter mesajında 2 adet harita ve görsel de paylaşan Cevad Zarif drone'a ait parçaların İran sularında bulunduğunu aktardı.

Devrim Muhafızları’ndan yapılan açıklamada drone’un tanınmasını sağlayan radyo vericisinin kapalı olduğu bunun da uluslararası havacılık kurallarına aykırı olduğunu ve tam gizlilik içinde hareket ettiğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada İran’ın ABD’ye açık bir mesaj yolladığını belirtti. Drone’un İran hava sahasını ihlal ettiği belirtilen açıklamada bu gibi yasa dışı ve tahrik edici eylemlerin sonuçlarının olacağını bildirdi.

Haber ajansı Tasnim’e göre Devrim Muhafızları’nın komutanı Hüseyin Selami "Hava sahamız kırmızıçizgimizdir. İran hava sahasını ihlal eden ülkelere her zaman güçlü şekilde yanıt verdi ve vermeye de devam edecek." dedi.

Mayıs ayı ortasından bu yana Ortadoğu’da küresel petrol tedarik yollarının geçtiği bölgede petrol tankerlerine düzenlenen saldırılar ve yaşanan bir dizi olay, Tahran ve Washington arasındaki gerginliği tırmandırmıştı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler