Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine revizyonuna ilişkin bir soruya, "Böyle bir şey yapılması gerekiyorsa biz yaparız. Sipariş bu işler olmaz, bunları sürekli gündemde tutmak şık olmaz." yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) AK Parti Grup Toplantısı'na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda milletvekillerine ve partililere hitaben bir konuşma yaptı.

23 Haziran Pazar günü yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin İstanbul ve Türkiye'ye hayırlı olması temennisiyle konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gayrı resmî sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine seçilen CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nu bir kez daha tebrik ediyorum. İstanbul halkının kararının başımızın üzerinde yeri vardır." diye ekledi.

"Türkiye'nin güvenlik ihtiyaçları konusundaki çok yönlü arayışlarımızı sürdürüyoruz"

"Türkiye'nin güvenlik ihtiyaçları konusundaki çok yönlü arayışlarımızı sürdürüyoruz" ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu çerçevede sipariş ettiğimiz S-400 hava savunma sistemlerini, inşallah önümüzdeki ay teslim almaya başlıyoruz. Güvenlik ihtiyaçlarımız konusundaki farklı tedarik seçeneklerine de kapılarımız daima açık olmuştur. Türkiye, kendi güvenlik gereksinimlerini karşılama konusunu hiçbir ülkeyle müzakere etmek, bu konuda izin almak, hele hele baskılara boyun eğmek durumunda değildir. S-400 meselesi, doğrudan egemenlik haklarımızla ilgili bir konudur ve bundan geri adım atmayacağız." açıklamasında bulundu.

"Türkiye'yi bölgemizdeki krizin parçası hâline getirmeye yönelik tüm çabaları âkim bıraktık"

Bölgeyi ve dünyayı ilgilendiren kritik gelişmelerin yaşandığı bir dönemde, birilerinin Türkiye'yi kendi içine hapsetmeye çalıştığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hedef, Türkiye'yi yeniden düzenlenen küresel oyunun dışına itmektir. Biz bu niyeti en başından itibaren gördüğümüz için hazırlıklarımızı yaptık. Ülkemizin temel diplomatik, güvenlik ve ekonomik öncelikleriyle ilgili politikalarımızdan en küçük bir taviz vermeyerek hiçbir tehdide boyun eğmeyerek tavrımızı ortaya koyduk." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bölücü terör örgütünü yurt içinde ve yurt dışında etkisiz hâle getirecek adımları kararlılıkla atıyoruz. Yaptığımız operasyonlarla, Kuzey Irak'tan ülkemize yönelik terör tehditlerini kaynağında önleyecek başarılar elde ettik. Suriye'de terör örgütünün kazanımlarımıza yönelik saldırılarının tamamını da boşa çıkardık. Türkiye'yi bölgemizdeki krizin ve yıkımın bir parçası hâline getirmeye yönelik tüm çabaları âkim bıraktık."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemiz ve milletimiz için çalışmaya, üretmeye, sorunları çözmeye, yeni atılımları gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Türkiye'nin istikrarını bozmayı amaçlayanlara en güzel cevabı, icraatlarımızla, reformlarımızla, başarılarımızla vermekte kararlıyız." dedi.

Kabine revizyonu

Çıkışta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına yanıtlayan Erdoğan, kabine revizyonuna dair bir soruya, "Böyle bir şey yapılması gerekiyorsa biz yaparız. Sipariş bu işler olmaz, hele hele bu vatanı sevenler olarak bunları sürekli gündemde tutmak şık olmaz, şık da değil. Böyle dışarıdan dayatmayla kabine değişikliği, şu bu, anlatabiliyor muyum." şeklinde cevap verdi.

Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşme yapıp yapmadığı sorusuna ilişkin de telefonla görüştüklerini ancak yurt dışından geldikten sonra bir değerlendirme yapacaklarını aktardı.

Konuşmasında, G20 dönüşünde müjde vereceğini yönündeki yaptığı açıklamanın hatırlatılması üzerine Erdoğan, bu müjdenin ekonomi ağırlık olduğunu ifade etti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler