Gazze’deki elektrik santrallinin bir ünitesi durdu

İşgal rejiminin yakıt girişini engellediği Gazze'de elektrik santralinin üç ünitesinden biri durdu.

Gazze’deki elektrik dağıtım şirketi, Filistin Enerji İdaresi’nin elektrik santralindeki üç üniteden birinin durduğu bilgisini resmi olarak ilettiğini açıkladı.

Şirket, bugün konuyla ilgili yayınladığı bildiride, elektrik santralinin ünitesinin işgal rejiminin yakıt girişine izin vermemesi üzerine durduğunu ifade etti.

Bildiride, ünitenin durması sonucu santralden alınan elektrik miktarının 70 megawattan yaklaşık 45 megawata düşeceği kaydedildi.

Elektrik dağıtım şirketi, bu durumun Gazze Şeridi sakinlerinin yaşamını ve hayati öneme sahip sektörleri doğrudan etkileyeceğini söyledi.

Yakıt girişinin devam etmemesi halinde elektrik santralinin tamamen duracağı uyarısında bulunan şirket, acil durumlar için yakıt stoklayacak depo olmadığını bildirdi.

Şirket, elektrik santralinin ana yakıt depolarının 2014 yazındaki savaş sırasında işgal ordusu tarafından yıkıldığını hatırlattı.

Elektrik dağıtım şirketinin bildirisinde, işgal rejiminin Rafah vilayetini besleyen 9 nolu hatta verdiği elektriği bu sabah bakım bahanesiyle kestiği ve kesintinin yarın ikindiye kadar süreceğini, bu durumun elektrik krizini daha da ağırlaştırdığı belirtildi. (İLKHA)

 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler