​Elazığ Hak Adalet ve Kardeşlik Platformu, düzenlediği basın açıklamasında, Türkiye'nin siyonist işgalcilerle olan bütün anlaşmalarını iptal etmesi gerektiğini belirtti.

Elazığ'da faaliyet gösteren bazı STK'ların bir araya gelerek oluşturdukları Elazığ Hak Adalet ve Kardeşlik Platformu (ELHAK), Siyonist işgalcilerin Filistinli Müslümanlara yönelik yaptığı katliam ve hukuksuzluğa dikkat çekerek başta Türkiye olmak üzere tüm İslam ülkelerinin işgal rejimiyle olan anlaşmaları iptal etmesi gerektiğini vurguladılar.

Basın açıklamasını ELHAK'ın dönem sözcüsü Metin Kılıç'ın okudu. Kılıç, "Filistin davamız, insanlık mücadelesi olduğu kadar Kudüs’te çalınan hakların iadesi davasıdır. Nitekim ilk kıblemizin bulunduğu Kudüs ve Filistin, 1948 yılından beri hukuksuz olarak kurulan siyonist israil işgali altındadır. Siyonist israil ve ABD, Kudüs’ü hukuksuz bir şekilde tüm uluslararası anlaşmalara aykırı olarak başkent yapmak istemektedir. Kim hangi kararı alırsa alsın Kudüs İslam’ındır ve Kudüs bizimdir! Kudüs sahipsiz değildir. Kudüs, Mekke ve Medine'den sonra, bütün Müslümanların kutsal bildiği Mescid-i Aksa’ya ev sahipliği yapmaktadır." dedi.

"Tüm ağır bedellere rağmen Filistinliler, davalarından asla vazgeçmiyorlar ve geçmeyecekler." diyen Kılıç, "Filistinliler haklarını savunmak için her cuma günü barışçıl 'Büyük Dönüş Yürüyüşü' düzenliyorlar. İşgalci israil ise bu eylemlerde ateş açıp masum insanları, çocukları ve yaşanan olayları dünyaya aktarmak isteyen basın mensuplarını herkesin gözü önünde şehit ediyor. Bugün burada Kudüs dostlarıyla birlikte israilin hukuksuz uygulamalarına karşı çıkıyoruz. Tüm Filistin ve Kudüs sevdalıları olarak bu davayı savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi, uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve israilin attığı hukuksuz adımları ve işgali durdurmaya çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Mücadelemiz Kudüs özgür oluncaya kadar devam edecek"

Kılıç "Filistin, mücadelesi sürecinde her geçen gün siyonist israil saldırılarıyla karşı karşıya kalıyor. Bölgede havadan ve karadan uygulanan ambargo artık denizden de dikenli tellerle uygulanıyor. Filistin, israilin uyguladığı zalim baskı ve ablukayla adeta açık bir cezaevi durumuna getirildi. Tüm dünya israil katliamlarına gözünü yummuş durumda. Uluslararası hukuku çiğneyerek insanlık onurunu ayaklar altına alan israile karşı verilen mücadelemiz Kudüs özgür oluncaya kadar devam edecektir." şeklinde konuştu.

Mavi Marmara saldırısının 9'uncu yıl dönümü

Siyonist işgalcilerin uluslararası sularda Gazze özgürlük filosuna düzenlediği saldırının üzerinden 9 yıl geçtiğini anımsatan Kılıç, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

70 yıldır hakları, toprakları, vatanları, canları, malları ellerinden alınan Filistinliler, israil zulmü altında çok zor şartlarda yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyor. Yapılan bütün anlaşmalara rağmen, uluslararası alanda alınan bütün kararlara rağmen Filistin’e, Gazze’ye uygulanan abluka ve ambargo her geçen gün ağırlaşmaktadır. israilin uluslararası sularda Gazze özgürlük filosuna düzenlediği saldırının üzerinden 9 yıl geçti. 10 insani yardım gönüllüsünün şehit edildiği, onlarcasının yaralandığı, alıkonulduğu, işkence gördüğü ve mağdur edildiği Mavi Marmara saldırısının 9. yıl dönümündeyiz.

"israil ile olan bütün anlaşmalar iptal etmeli"

Son olarak İslam ülkelerinin yöneticilerine çağrıda bulunan Kılıç, "Tüm dünyadaki Müslümanlar tepkisini açıkça göstermelidir. Bütün İslam ülkeleri ve Türkiye israil ile olan bütün anlaşmalarını iptal etmeli ve bütün ilişkilerini kesmelidir. israil, hukuksuz işgal hareketi ve katlettiği insanlar için uluslararası ceza mahkemelerinde yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır. Bundan 9 yıl önce yola çıkan Mavi Marmara, İslam dünyasına ve ezilen tüm halklara umut olmuştur. İnsanlığın ortak vicdanı haline gelmiş olan bu umudu canlı tutmak hepimizin görevidir. Bu vesile ile Kudüs ve Filistin özgür oluncaya kadar mücadelemizi tüm gücümüzle sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı. (Mustafa Daştan-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler