Nisanur’un şubat dosyası: Vakitsiz evlilik

Nisanur Dergisi, şubat ayında vaktinde yapılmayan; erken ve geç evliliklerin kişisel ve toplumsal etkilerini mercek altına aldı.

Kültür – yaşam ve aile dergisi Nisanur’un Şubat 2019 sayısı okurlarıyla buluştu. Nisanur, 87'nci sayısında vaktinde yapılmayan; erken ve geç evliliklerin kişisel ve toplumsal etkilerini mercek altına aldı.

Derginin editör yazısında dosya konusuna ilişkin; topluma yerleştirilmeye çalışılan ve kamuoyunda da farklı açılardan dillendirilen ‘erken evlilik’ noktasında, iddia edilenin aksine 17, 18 yaş evliliklerin çok da erken sayılmadığı ve yanlış da olmadığı hususunda yoğunlaşıldığı kaydedildi.

Editör yazısında, "Bununla beraber yine topluma her vesile ile gayet normalmiş gibi lanse edilmeye çalışılan ‘geç evlilik’ kavramının aslında ne derece tehlikeli olduğunu irdeleyip sizlere sunmak istedik… Dinimizin buluğa ermiş ve geçerli bir mazereti bulunmayan her bireyin evlilik farziyetini ivedilikle yerine getirmesi hususundaki hassasiyetini hadisi şerifler ile destekleyip bu noktada anne ve babaların üzerlerine düşeni yerine getirmeleri gerektiğinin altını çizdik." ifadelerine yer verildi.

Nisanur, bu ay ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen ve 162 okulda pilot uygulaması tamamlanan ETCEP hususunu da gündemine almış.

Mutfaktan sağlığa, şiirden öyküye, kültür sanattan bulmacaya ve daha birçok konuyla 87'nci sayısında çocuk ekiyle birlikte okurlarına dopdolu bir sayı sunuyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler