Tarihi Antep evleri ve sokakları restore ediliyor

Tarihi, kültürel mirasın korunması ve yaşatılması için “Sokak Sağlıklaştırma Projesi” kapsamında tarihi Antep evleri ve sokakları restore ediliyor.

Kentteki tarihi yapıların yeniden kazandırılması için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi Koruma ve Uygulama Denetim Bürosu, kentin kimliğini korumak, yaşatmak ve mahallelik bilincini daha da çok artırmak amacıyla tarihi Antep evleri ve sokaklarını restore etmeye başladı.

Gaziantep'te tarihi evlerin çoğunlukta bulunduğu en eski mahallelerinden olan Düğmeci mahallesinde sokak sağlıklaştırma çalışmalarına başlandı. Kendine özgün sokak dokusu korunarak aks üzerindeki sokağın rölöve ve restorasyon projeleri kapsamında, bütün evlerin sokağa cephe olan taraflarında, bahçe duvarlarında, kapılarda, pencere doğramalarında, cumbalarda ve çatılarda, dükkan vitrinlerinde restorasyon yapıldı.

Sokaklardaki mevcut asfalt kaldırılıp tüm alt yapılar yenilenerek elektrik ve telefon hatları yer altına alınırken, bu uygulamalardan sonra sokakların kesme bazalt taşlarla döşendiği görüldü.

1988 yılından beri Düğmeci Mahallesinde esnaflık yaptığını ifade eden Hüseyin Bacaksız, caddenin güzelleştiğini söyledi.

Mahallelerine yapılan çalışmalardan oldukça memnun kaldıklarını dile getiren esnaf ve vatandaşlar da emeği geçenlere teşekkür etti.

Geleneksel Antep evlerinin bulunduğu sokaklarda uygulanan proje kapsamında, sağlıklı yaşam alanı ve yaşam kültürünü yansıtan yapıların korunarak turizme kazandırılmasının hedeflendiği belirtildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler